A világ emberi jogi szemmel

A világ emberi jogi szemmel

emberi jpgi tüntetőEmberi jogokat mindenkinek - hirdeti a tábla

A Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet ez évi jelentésében az "arab tavasz" tanulságait elemezve felszólította a világ demokráciáit, hogy elvi alapon közelítsenek a térséghez, álljanak ki a demokratikus reformok mellett, és hagyják magukra az eddigi "autokrata barátokat". 

A 676 oldalas jelentés az összes térség emberi jogi helyzetével foglalkozik, de a hangsúlyt az észak-afrikai országokra és más arab országokra helyezi. Ismertetését most először Kairóban tartották meg vasárnap. A nemzetközi közösségnek ki kell egyeznie a politikai iszlámmal ott, ahol az a többséget képviseli… Az iszlamista pártok népszerűsége hiteles az arab világ nagy részében, mert sok arab úgy tekint rájuk, mint az autokratikus uralom ellentétjére… Ahol iszlamista gyökerű kormányzatok jönnek létre, a nemzetközi közösségnek arra kell összpontosítania, hogy bátorítsa az alapvető jogok érvényre juttatását, és ha kell, gyakoroljon nyomást is ennek érdekében… A nemzetközi közösségnek világosan a demokratikus reformerek oldalára kell állnia, még annak árán is, hogy magára hagyja a régi, autokratikus barátokat – fogalmaztak a jelentés szerkesztői.
    
Ezek között a régi barátok között említik Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emírségeket, ahol új elnyomó törvényeket hoztak és demokrata aktivistákat börtönöztek be. A HRW külön bírálta Oroszországot és Kínát, mert októberben megakadályozták egy a szíriai kormányt elítélő határozat elfogadását az ENSZ Biztonsági Tanácsában. 
    
Arab tüntető

Az “arab tavasz” egy pillanata

Az arab népek megmozdulását rettegve nézik az olyan diktatúrákban, mint Kína, Zimbabwe, Irán, Szudán, Üzbegisztán, Etiópia, Kuba és Vietnám, és mindent megtesznek az ilyen típusú tiltakozások elnyomására – jegyezte meg kairói sajtótájékoztatóján Kenneth Roth, a HRW igazgatója. Egy kormánynak sincs mentsége arra, hogy eltűrje a brutális szíriai elnyomást, vagy arra, hogy behunyja a szemét a Bahreinben tüntetők ellen alkalmazott erőszak láttán – tette hozzá.

A jelentés szerkesztői a demokratikus mozgalmak elnyomását tétlenül szemlélő nemzetközi szervezetek közé sorolták az Arab Ligát, és még rosszabbnak minősítették az Afrikai Uniót, amely szerintük “szégyenteljes módon önelégült” ezen a téren.
    
Brazília

Latin-Amerikai életkép

Latin-Amerikában a HRW Kuba, Venezuela és Mexikó esetében tartja a legsúlyosabbnak az emberi jogi helyzetet. Kuba az egyetlen latin-amerikai ország, ahol a politikai ellenzékiség gyakorlatilag minden megnyilvánulását elnyomják – emeli ki a jelentés. Mexikóban a szervezett bűnözés elleni küzdelemben sérülnek meg az emberi jogok, mert a belbiztonsági erők visszaéléseket követnek el, beleértve a gyilkosságot és kínzást – hangzik a jelentés.
    
A dokumentum külön bagdadi bemutatóján a szervezet közel-keleti igazgatója arról beszélt, hogy az iraki rendszer “gyorsan csúszik vissza az önkényeskedésbe”. Ellentétben az amerikai kormány bizonykodásával, hogy stabil demokráciát hoztak létre, az Egyesült Államok egy kibontakozó rendőrállamot hagyott hátra – mondta Sarah Leah Whitson.