Milliárdos beruházás Szabolcsban

Milliárdos beruházás Szabolcsban

szennyvízA nyíregyházi Nyírségvíz Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szolgáltatási területén az idén várhatóan több mint harminchárom milliárd forint értékű szennyvízberuházás kezdődik meg huszonhat településen. 

szennyvíz

Az érintett települések az Európai Unió támogatásával építhetik ki korszerű szennyvíz-hálózatukat. A beruházások költségeit Brüsszel pályázat alapján nyolcvan százalékot meghaladó mértékben finanszírozza. Nyíregyházán és térségében, a fejlesztés Kálmánházát, Kótajt és Nyírpazonyt is érinti. 13,2 milliárd forintos költségből kezdik meg a szennyvíz-elvezetési és -tisztítási program megvalósítását. A négy településen a tervek szerint 9,2 milliárd forintot költenek a csatornahálózat építésére, 1,8 milliárdot egy meglévő szennyvíz-tisztítótelep korszerűsítésére. Közel egymilliárdos költségből pedig komposztáló telepet alakítanak ki, míg a többi pénzt a kapcsolódó fejlesztésekre fordítják.

Baktalórántháza körzetében mintegy 6 milliárd forint értékű lesz az induló szennyvízberuházás. A kisváros mellett Apagy, Magy, Napkor, Nyíribrony, Nyírtét, Ófehértó és Ramocsaháza teljes szennyvízhálózatát kialakítják, közel százötvenhatezer méter hosszú vezeték-rendszer épül. Emellett létrehoznak három, együttesen csaknem ezerháromszáz köbméter napi kapacitású tisztítótelepet is. Alsó-Szabolcs négy településén, Nyírtelek környékén közel 4,4 milliárd forint értékű lesz a fejlesztés.

A Nyíregyházával szomszédos kisvároson kívül Tiszadob, Tiszalök és Tiszaeszlár vesz részt a projektben. Az épülő vezeték hossza meghaladja majd a százezer métert. Nyírteleken és Tiszadobon önálló, hatszázötven és háromszázhúsz köbméter, míg Tiszalöknek és Tiszaeszlárnak közös, ötszázhúz köbméter napi kapacitású tisztítótelep épül. Értékben valamivel kisebb, mintegy 4,2 milliárd forintos költségből valósul meg a dél-nyírségi szennyvízelvezetési és tisztítási program, Nyírbátor térségében. A regionális szerepet betöltő város mellett a fejlesztés Encsencset, Nyírbélteket, Nyírgyulajt, Nyírvasvárit és Piricsét érinti. A hat településen száztizenötezer méter hosszú vezeték-hálózatot létesítenek, és két tisztítótelepet építenek.

szennyvíz

Újfehértó és Bököny szintén közösen építi ki szennyvíz-hálózatát, csaknem három milliárd forintból. A vezetékrendszer hossza nyolcvannégyezer méter lesz, s Bököny új, háromszáz köbméteres szennyvíz-tisztító telepet kap.

Csenger és Gávavencsellő önállóan fejleszt. Csengerben a beruházási költség meghaladja az 1,7 milliárdot a beruházási költség, amelyből negyvenháromezer méter hosszú vezeték és hétszáz köbméter kapacitású tisztítótelep épül. Gávavencsellőn 1,1 milliárd a beruházási összeg, a nagyközségben közel tizenhatezer méter hosszú lesz a vezeték-rendszer, és háromszázkilencven köbméteres tisztítótelepet létesítenek.