a szabadság szobor, New York, forrás: pixabay.com

Így indult a kereskedés a tengeren túl május 7-én

Így indult a kereskedés a tengeren túl május 7-én

Vegyesen indult a kereskedés pénteken a vártnál lényegesen gyengébb áprilisi foglalkoztatási adatok ismeretében.
A DJIA-30 index 0,10 százalékkal csökkent a nyitáskor, az S&P-500 index viszont 0,6 százalékkal, a Nasdaq Composite index pedig 0,51 százalékkal kezdte magasabban a pénteki kereskedést.

A pénteki kereskedésnek a Wall Street indexei 12,88 és 11,86 százalékos, a Nasdaq Composite pedig 5,78 százalékos, az év eleje óta a gazdasági növekedés reményében felhalmozott nyereséggel indult. Csütörtökön az indexek nyereséggel zártak. A héten a DJIA eddig két százalékot halmozott fel és új rekordot állított be, az S&P index heti eredménye 0,5 százalék emelkedés, a Nasdaq Composite viszont 2,3 százalékkal áll a hét eleji értéke alatt. A pénteki nyitás előtt publikált áprilisi foglalkoztatási adatok alapján a nem mezőgazdasági ágazatokban 266 000-rel nőtt az alkalmazottak száma, messze az elemzők részéről várt közel egymilliós növekedés alatt.

A munkanélküliségi ráta pedig 6,1 százalék lett a várt 5,8 százalék helyett az előző havi 6,0 százalék után.
fotó: pixabay.com

A foglalkoztatási adatok a hagyományos iparágak részvényeit terhelték meg, ezt mutatja a DJIA index veszteséges kezdése. Mivel a kedvezőtlen makrogazdasági adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a Fed nem fogja egyhamar befejezni gazdaságösztönző likviditásnövelő műveleteit, a nagy piaci tőkeértéket képviselő technológiai vállalatokról elhárult a tőkeérték csökkenésének az árnyéka, így részvényeik emelkedéssel kezdték a pénteki kereskedést.
Az olajár csökkent pénteken, de ezzel együtt is nyereséges hétzárás felé tart, sorban a második héten. Az olajár az év eleje óta már mintegy 30 százalékkal emelkedett a gazdasági fellendülés és ezzel párhuzamosan a kereslet növekedése reményében.

Az amerikai piacok nyitásakor a Brent nyersolaj ára hordónként 67,77 dolláron állt a nemzetközi kereskedelemben 0,47 százalékos árcsökkenéssel, a WTI ára pedig 0,56 százalékkal csúszott lejjebb 64,35 dollárra.

A foglalkoztatási adat a dollárnak is megártott, az euró árfolyama az áprilisban gyűjtött 2,5 százalékos nyereségére építve a pénteki erősödéssel már két havi csúcs közelébe emelkedett. A főbb devizák kosarával szemben kalkulált dollár-index pénteken 0,40 százalékkal 90,59 pontra csökkent az amerikai kereskedési idő kezdetére. Az eurót 0,38 százalékkal jegyzik erősebben 1,2110 dolláron, az arany spot ára 0,66 százalékkal emelkedett unciánként 1827,17 dollárra.

Kapcsolódó cikkek