Az első világháború a 20. századi történelem meghatározó eseménye. Közép-Európának a Nagy Háborúhoz kapcsolódóan hatalmas kulturális öröksége van, ennek jelentős a potenciálja a vidéki területek társadalmi-gazdasági fejlődésének felgyorsításához.
Ezen örökség közös kezelése azonban továbbra is kihívást jelent, mivel az emlékek szétszóródva találhatók meg a különböző országokban, és nincs egységes stratégia megőrzésükre és hasznosításukra.
A harminc hónapos, 2026 októberéig tartó GOV4PeaCE projekt során közös jövőképet dolgoznak ki a háborúval összefüggő kulturális örökség határokon és ágazatokon átnyúló kezelésére. A harminc résztvevő – szlovén, olasz, lengyel, szlovák, belga, magyar, osztrák, francia, német, ukrán, román önkormányzatok, közgyűjtemények, civil szervezetek – innovatív megközelítéseket tesztelnek a múzeumi koncepciók, a világháború emlékeit bemutató, határokon átnyúló útvonalaknál, új ágazatközi együttműködéseket dolgoznak ki, hogy a múlt örökségét jobban ki lehessen használni a fejlődésért.
A 200 000 eurós támogatással megvalósuló programban több konferencia, projekttalálkozó, műhelymunka szerveződik a partnerek közreműködésével, hat országban.
A munka résztvevői fejlesztik az első világháborús emlékek közös európai adatbázisát, tananyagot, gyűjteményfejlesztési koncepciókat dolgoznak ki és javaslatokat tesznek a Nagy Háború emlékezetének megőrzésére, továbbadására. A projekt első magyarországi találkozóját szerdán Szegeden rendezik, a házigazda Meritum Egyesület szervezésében. A tanácskozáson szó esik a hadisírgondozás, az emlékezetápolás, az emlékművek megóvásának hazai helyzetéről, előadások hangzanak el az első világháború történeti kutatásairól, illetve a közelmúltban megjelent első világháborús naplókról is.