kórházi folyosó (illusztráció) forrás: pixabay.com

Génmódosított sejtekkel végeztek immunterápiát leukémiás gyerekeknél

Génmódosított sejtekkel végeztek immunterápiát leukémiás gyerekeknél

Az intézet csütörtöki közlése szerint az első hazai innovatív beavatkozást egy kislánynál és egy kisfiúnál alkalmazták először.

Az eljárás során a beteg saját immunsejtjeiből állítanak elő a leukémiát legyőzni képes sejteket. A legyűjtött immunsejteket genetikailag módosítják, így képessé válnak arra, hogy felismerjék és hatékonyan pusztítsák a daganatos sejteket.

A génmódosított fehérvérsejtek a tumorsejtölő hatáson túl osztódásra is képesek, így a daganatellenes hatás tartóssá válik.

A világszerte terjedő módszer segítségével a korábban gyógyíthatatlan betegek több mint fele véglegesen meggyógyítható – írták. A világszínvonalú technológia alkalmazásához a DPC Innovatív Sejtterápiás Központot hozott létre, és állami intézetként elsőként szerezte meg az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnál kiadott gyógyszergyártási engedélyt. Hozzátették, a gyermekeknél végzett beavatkozások során támaszkodhatnak az intézetben korábban CAR-T-sejt kezelésben részesített felnőtt betegeken nyert tapasztalatokra is.

Az első ilyen beavatkozást egy kilencéves kislánynál végezték el, akinek visszatérő leukémiája nemcsak a csontvelőben, hanem a központi idegrendszerben és a szemében is megjelent.

A közlemény idézi Kállay Krisztián főorvost, a beavatkozást végző munkacsoport vezetőjét, aki elmondta, a sejtek beadását követően folyamatosan vizsgálták a CAR-T sejtek szaporodását a gyerek szervezetében. Kitért arra, hogy az eljárás mellékhatásokkal jár, intenzív ellátást igényelhet, így történt ez a kislány esetében is. A mellékhatások gyors megszűnése után a kislány kiváló állapotban lábadozhatott a kórház területén lévő Démétér Házban, majd hazamehetett.

“A túlélő CAR-T sejtek folyamatos kontrollt jelentenek a leukémia visszatérése felett, és reményeik szerint a kislány örökre daganatmentes marad”

– mondta a főorvos.

Az eljárást egy négyéves kisfiúnál is alkalmazták. A Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetben 1991 óta működik Magyarország legnagyobb csontvelő-transzplantációs központja.

Az osztályon az elmúlt 35 évben több mint ezer gyerek csontvelő-transzplantációját végezték el.

Kriván Gergely, az intézmény gyermekhematológiai és őssejt-transzplantációs osztályának vezetője elmondta, a nemzetközi referenciaközpont minősítéssel rendelkező gyermektranszplantációs osztályra elsősorban a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat központjaiból érkeznek transzplantációra szoruló, rosszindulatú vagy genetikai betegségben szenvedő gyerekek. Az osztályon a vérképző őssejt-transzplantációs beavatkozások teljes spektrumát végezik, tavaly 67 betegnél történt csontvelő-átültetés – tette hozzá.

Kapcsolódó cikkek