Így védik a gorillákat a kongóiak

Új nemzeti parkkal védi a Kongói Demokratikus Köztársaság a kihalófélben lévő nyugati síkvidéki gorilláinak egyik kulcsfontosságú populációját.

A Ntokou-Pikounda Nemzeti Park mintegy 4 572 négyzetkilométeren terül el, és a becslések szerint nagyjából tizenötezer gorilla, nyolcszáz elefánt és 950 csimpánz élőhelye. Az új parkkal tovább bővült a közép-afrikai ország hatalmas gorillapopulációinak és az állatok természetes élőhelyeinek védelmét szolgáló területek száma. A természetvédelmi övezetek immár az ország területének több mint 11 százalékát ölelik fel – olvasható a ScienceDaily ismeretterjesztő hírportálon.

Az amerikai Wildlife Conservation Society (WCS) kutatói 2008-ban jelentették be, hogy több mint 125.000 nyugati síkvidéki gorillára bukkantak az ország északi részén. A felfedezést követően a kongói kormány hivatalosan ígéretet tett arra, hogy megvédi a Ntokou-Pikounda nevű vidéket egy új nemzeti park kialakítása révén.

gorilla a kölykével

Közép-Afrikában hatalmas fenyegetést jelent a gorillákra a bozóthús iránti kereslet és az Ebola-vírus terjedése, amely emberre és emberszabásúakra nézve egyaránt halálos. A WCS jelenleg partnereivel együttműködve harcol a vírus ellen, alternatív táplálékforrást keres a helyiek számára, és igyekszik megvédeni a kontinensen élő emberszabású majmok utolsó menedékét.

A gorilláknak négy alfaja ismert: a nyugati síkvidéki gorilla, a Cross-folyami gorilla, a keleti síkvidéki gorilla és a hegyi gorilla. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája szerint ezek közül három kihalófélben, egy pedig – a keleti síkvidéki gorilla – végveszélyben van.

Kapcsolódó cikkek