Összefogó kampány Iránért

Összefogó kampány Iránért

Összefogó kezek

A kék-fehér képeslap az iráni felsőoktatásból kizárt, legnagyobb nem-muszlim vallási közösség önszerveződő felsőoktatási programjáért áll ki. A Bahá’í Felsőoktatási Intézetet (BIHE) 1987-es alapítása óta számos támadás érte a kormány részéről. Legújabban, 2011. május 21-én Teherán, Karadzs, Iszfahán és Siráz területén harminckilenc otthonban végzett rajtaütés során tizennyolc oktatót tartóztattak le. Kilenc oktatót még továbbra is fogva tartanak, így jelenleg összesen kilencvennyolc iráni bahá’í van jogtalanul börtönben.

Iszlám nők a felsőoktatásban

Iráni nők a felsőoktatásban

Magyarországi bahá’iok a Deák téren találtak támogatókat a Kamran Daneshjoo úrnak, az iráni tudományos, kutatási és technológiai miniszternek címzett képeslaphoz. A magyar fiatalok és néhány turista emlékezett arra, hogy milyen fontos volt az ő életében az egyetem, ezért figyelemmel hallgatták, hogy Iránban milyen nehézségeket jelent a felsőoktatás megszerzése. A két percet kérő beszélgetés sokszor hosszabbra nyúlt, mivel több kérdés jött Iránról, az iráni emberekről és gondolkodásukról, különösen a nők jogairól.

Az iráni bahá’iok elsőként alapítottak leányiskolát Iránban, 1911-ben Tarbiyat néven Teheránban. A baráti hangulatú és felemelő beszélgetés után sok sikert kívántak a projekthez és remélték, hogy javulni fog az emberek élete Iránban. Az iráni emberi jogokat felkaroló holland bélyegeken Simin Behbahani, a neves költő, Mansour Osanlou szakszervezeti aktivista, Mahvash Sabet, a hét iráni bahá’í vezető egyike, továbbá Nasrin Sotoudeh, az emberi jogokat védő ügyvéd portréja látható. A kezdeményezés Mina Saadadi, a Shahrzad News elnevezésű médiaszervezet főszerkesztőjének ötlete volt.

f

Kamran Daneshjoo

A bélyegek legyártása és reklámozása érdekében a Shahrzad News összefogott az érintett szervezetekkel. A Mansour Osanlou-t, egy szállítmányozási dolgozókat tömörítő szakszervezet vezetőjét ábrázoló bélyeget olyan leveleken használták fel, amelyeket a holland szakszervezeti szövetség (FNV) címzett Iránnak, az iráni munkaerő-képviseleti aktivisták helyzetével kapcsolatban.

A Shahrzad News cikkeket is közöl a bélyegekről, amelyeket olyan eseményeken mutat be, mint például a Hollandiában nemrég megtartott konferencia, amelyen mintegy háromszáz iráni nő vett részt. “Örömmel üdvözölték az Iránban küzdő emberek lelkesítésének ötletét” – fűzte hozzá Saadadi asszony. “Hozzáértés kell ahhoz, hogy a csoportok képesek legyenek egymással összekapcsolódni, miközben a saját ügyükre összpontosítanak.

Nagyon fontos a másokkal történő együttműködés, mivel az etnikai és vallási kisebbségek, és más mozgalmak önmagukban nem elég erősek ahhoz, hogy képesek legyenek hallatni a hangjukat.”

Kapcsolódó cikkek