Jó minőségű szőlőtermésre számíthatunk

Jó minőségű szőlőtermésre számíthatunk

Borozgató nők

Tájékoztatása szerint a kánikula enyhülésével megállt ugyan a savtartalom mérséklődése, de ha a hőmérséklet újra 30 fok körül alakul, vagy fölé emelkedik, a folyamat folytatódik, az pedig kedvezőtlenül befolyásolja a borok eltarthatóságát. A Mór, Pusztavám, Csókakő, Söréd, Zámoly és Csákberény térségében húzódó, mintegy hétszáznyolcvan hektáros, főként családi pincészetek által művelt borvidéken javában tart a szüret.

borász

Tálos Tamás

Jelenleg a tramini, a leányka és a szürkebarát fajtákat szedik, a környék őshonos szőlője, a móri ezerjó később kerül majd sorra. Tervezik, hogy a szemek egy részét a tőkén hagyják megtöppedni, a aszúbort készítenek belőle. A szüretet két nagyteljesítményű kombájn segíti, és a munkába mintegy 100-150 kéziszedő kapcsolódik be. Megkezdődött a borvidék megújítása is. A Móri Bor Kft. 100-120 hektáron telepített, illetve telepít szőlőt, elsősorban ezerjó, valamint zenit és a rendkívül aromás generosa fajtákat.

A társaság tervezi, hogy a termés egy részét pezsgőalapanyagként hasznosítja, és pályázati támogatással feldolgozó üzemet is épít. Csókakőn pedig egy olasz vállalkozó kezdett ültetvénytelepítésbe hetven hektáron. Az Egri borvidéken egyetlen fürt szőlő sem marad a tőkéken és várhatóan teljes egészében vevőre talál a termés, olyan nagy a kereslet a szőlő iránt. Ezzel párhuzamosan az elmúlt évihez képest a korai szőlőfajtáknál mintegy húsz százalékkal nőttek a felvásárlási árak, azt követően, hogy tavaly is jelentősen drágult a szőlő.

szőlő szüret

A nyárra jellemző hosszú meleg időszakok ugyan a mennyiség rovására mentek, ám minőségi szempontból nagyon jó év ígérkezik. A korai fajtáknál tapasztalható nyolcvanöt mázsás hektáronkénti termésátlag húsz-harminc százalékkal marad el a korábbi évek átlagától, viszont a minőség rendkívül jó. Már a korai illatos fajták esetében is 18-20-as mustfokot mérnek, ami lényegesen magasabb, mint a megelőző években.