Ursula Von der Leyen kiemelte, Európának meg kell mutatnia, hogy közösen kell felelősséget vállalnia, ahogy az a pandémia idején, az akkor tett gazdasági lépésekkel történt, illetve ahogy ez a kiállás megmutatkozott az energiaválság idején is, amelyet Oroszország Ukrajna elleni háborúja okozott.
“Három fő kérdést kell Budapesten megvitatnunk. Az első egy közös terv a versenyképesség, a digitalizáció és a dekarbonizáció elősegítésére. A második az, hogy leküzdjük általános függőségeinket, és egyenlőbb versenyfeltételeket teremtsünk gazdaságunk és vállalkozásaink számára. Mindkét pont alapvetően a Mario Draghi által beterjesztett jelentésen alapul. A harmadik elem pedig az, hogy növeljük védelmi képességeinket és beruházásainkat, illetve kiterjesszük a felkészültségünk fokát, amiről a Niinistö-jelentés szól”
– fejtette ki.
Mint megjegyezte, egy évvel ezelőtt kérte fel Mario Draghi volt olasz kormányfőt és Sauli Niinistö volt finn államfőt, hogy írják meg ezeket a jelentéseket, és most ezekre építkeznek. “Európa jövője a mi kezünkben van, most kell cselekednünk”. Ursula Von der Leyen gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökének “egyértelmű győzelméhez”.
“Várakozással tekintek az elé, hogy ismét együtt dolgozzunk, és erősítsük a transzatlanti kötelékeket. Át fogjuk tekinteni, milyen feladatok állnak előttünk. Van tapasztalatom a Trump elnökkel való együttműködésben a korábbi elnöki időszakából, tehát van mire építeni. Nagyon fontos, hogy együtt elemezzük a közös érdekeinket”
– hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke.
Kérdésre válaszolva leszögezte: az Európai Unió számára fontos, hogy azon az úton maradjon, amelyen már évek óta halad. “Ez egy sikeres út, amelyen a részes országok együtt dolgoznak, leküzdve a kihívásokat, és ami a legfontosabb, saját kezükbe véve a felelősséget”.
Szerinte az elmúlt évek egyik nagyon fontos tapasztalata volt az európaiak számára, hogy ha kihívások állnak előttük, azokat egyetlen tagállam sem képes egyedül kezelni.
Az orosz-ukrán háború vonatkozásában egy másik kérdésre az Európai Bizottság elnöke arról beszélt: mindannyiuk érdeke, hogy a világ autokratái nagyon világos üzenetet kapjanak arról, nem létezik a hatalomhoz való jog, és a jogállamiság fontos dolog.
“Közös érdekünk, hogy senkinek ne engedjük meg, hogy másokat megfélemlítsen, és hogy megmutassuk, tisztességesnek kell lenni, meg kell őrizni az országok integritását, és ezt meg kell védeni. Ezen dolgozunk”
– mondta végül Ursula Von der Leyen.
Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti csúcstalálkozójára 47 állam- és kormányfő, illetve jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást.