Nem könnyű azonosítani egy hazatérő dzsihádistát

Nem könnyű azonosítani egy hazatérő dzsihádistát

Nehézséget okozhat az európai hatóságoknak az Iszlám Állam terrorszervezettől hazatérő dzsihadisták azonosítása, mivel akik kimentek harcolni, azoktól elvették útlevelüket, és mozgalmi neveket kaptak. Ezt mondta Dezső Tamás, a Migrációkutató Intézet tudományos tanácsadója az M1 aktuális csatornán pénteken.

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy az elmúlt években hányan tértek vissza Európába olyan szándékkal, hogy ott terrorcselekményeket kövessenek el – emelte ki a szakértő. Kifejtette,

közöttük vannak európai származásúak, őket az európai titkosszolgálatok nyilvántartják, ismerik az adataikat.

A “legkeményebb harcosok” viszont sosem voltak Európában, Szíriából és Irakból jöttek a menekülthullámmal, nincs útlevelük, ujjlenyomatuk a nyilvántartásban, és ők nem hívják fel magukra a figyelmet a közösségi médiában.

Ráadásul a háború alatt több tízezer iszlamista esett el, köztük több olyan külföldi, akinek elvették az útlevelét, amikor az Iszlám Állam ellenőrzése alá vont területre érkezett.

“Kapott egy mozgalmi nevet, és ha elesett, a társai el tudták temetni, és a sírján a mozgalmi neve szerepel. Az utolsó időkben meghaltakat pedig tömegsírokba temették”

– tette hozzá.

Ezért nagyon nehéz lesz azonosítani azokat, akik “hiányoznak” Nyugatról, mert nem lehet biztosan tudni, hogy ki esett el és ki tűnt el úgy, hogy később terrorfenyegetést jelentve hazatér – mondta Dezső Tamás, úgy vélve, hogy a nyugati titkosszolgálatoknál “ezrével” lesznek lezáratlan akták.

Kapcsolódó cikkek