Donald Tusk a kétnapos brüsszeli EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón hangsúlyozta: várakozással tekintenek a közös munka elébe Theresa May utódjával, a következő brit kormányfővel, és a lehető legszorosabb jövőbeli kapcsolatok kialakítására törekszenek.
Mint mondta, szeretnék elkerülni az Egyesült Királyság rendezetlen kilépését, de ettől függetlenül erre a forgatókönyvre is felkészülnek.
Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó testület elnöke közölte, hogy a tárgyalás során előrelépést értek el a 2021-2027-es uniós keretköltségvetés kérdésében.
Az Ománi-öbölbeli incidenssel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva pedig azt mondta, bár a helyzet aggodalomra ad okot, időnként legjobb nem beavatkozni, de az EU ettől függetlenül még szorosan figyelemmel kíséri a történéseket.
“Történelmünk legnagyobb problémáit mindig a túl aktív politika, és soha nem a túl passzív politika okozta”
– fogalmazott.
Tusk végezetül kiemelte, hogy a G20-as országcsoport jövő heti csúcsértekezletén az Európai Unió arról próbál majd meggyőzni egyes résztvevőket, hogy a kölcsönös fenyegetések helyett működjenek együtt.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, semmi újdonsággal nem tud szolgálni a Brexit ügyében, már sokszor elismételték, hogy a huszonhetek kizárják az újranyitását a már megkötött, de a londoni parlamentben többszöri próbálkozásra sem ratifikált kiválási szerződésnek.
Klaus Iohannis, az EU soros elnökségét július 1-jéig betöltő Románia államfője egyebek mellett sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem sikerült konszenzusra jutni előző este a 2050-es európai uniós szén-dioxid-semlegességi célkitűzésről.