A biztosok kiemelték, hogy a segélymunkások az elsők között igyekeznek enyhíteni a katasztrófák, illetve harcok sújtotta területeken élők helyzetén, ezért tisztelet és védelem illeti őket. Felhívták a figyelmet arra is, hogy világszerte nagyon sok segélymunkás még mindig élete kockáztatásával igyekszik támogatni a rászorulókat, aláhúzva, hogy – 176 megölt segélymunkással – a 2023-as év volt a legtragikusabb számukra, “és 2024 vélhetően hasonlóan alakul”.
Idén az uniós adatok szerint már 118 humanitárius dolgozót öltek meg.
“Évről évre elismételjük, hogy a segélymunkásokat minden áron meg kell védeni, kivétel nélkül; de egyre bizonytalanabbá váló világunkban a szavak önmagukban már nem elengedők, tettekre van szükség”
– olvasható a közleményben.
Év elején ezért indították útnak az EU a humanitárius dolgozók támogatását célzó kezdeményezését is, amely olyan, kifejezetten helyi segélymunkásoknak nyújt jogi és pénzügyi segítséget, akiket támadás vagy egyéb incidens ért munkája során. A mechanizmus által egyfajta biztonsági hálót szeretnének kialakítani a kevés erőforrással rendelkező helyi humanitárius dolgozóknak, akik nem számíthatnak a nemzetközi segélyszervezetekre. Február óta 25 felajánlásban már több mint 240 ezer eurónyi (94,6 millió forint) támogatást sikerült kiutalni segélymunkásoknak, illetve elmondták, hogy a támogatási kérelmek zöme a Gázai övezetből és Ciszjordániából érkezett.
“A segélymunkások védelme nem csupán morális értelemben helyes döntés, hanem a nemzetközi humanitárius jog értelmében kötelesség is”
– tették hozzá a közleményben, felszólítva a nemzetközi közösséget, tegyen többet e jog betartatásáért, “az ugyanis a szabályokon alapuló világrend egyik talpköve”.