„Magyarországnak ki kellene használnia saját előnyeit.”

„Magyarországnak ki kellene használnia saját előnyeit.”

Új típusú hitelminősítési rendszer felállítására van szükség a gazdasági kilábalás felgyorsítására, Magyarországnak pedig saját előnyeinek kihasználására kellene fókuszálnia a válság kezelésében. Ezt mondta az MTI-nek adott interjújában Kuan Csien-csung, a Dagong nemzetközi hitelminősítő elnöke.

A Magyarországot is rendszeresen értékelő, szigorú hitelminősítéséről ismert Dagong első embere szerint a válság rámutatott arra, hogy a hitelminősítés jelenlegi rendszere nem felelősségteljes. Ez azt jelenti, hogy új típusú hitelminősítésre van szükség, amely hiteles információkkal tud szolgálni a világ számára – mondta Kuan.

Az új típusú hitelminősítés kialakításának folyamatát fel kell gyorsítani, mert enélkül nehezen fog véget érni a válság. A két dolgot – az új hitelminősítés kialakítását és a gazdasági talpraállást – nem lehet szétválasztani, az előbbi fontos garanciája az utóbbinak.

Kuan Csien-csung nemrég megjelent könyvében azt hangsúlyozta, hogy a hitelrendszer minden esetben a hitelminősítés minőségének függvénye. A jelenlegi válság a hosszú éveken át hibásan elvégzett hitelminősítések következménye, az a fejlett gazdaságok valós pénzügyi fedezet nélküli, hitelből való fogyasztásának válsága.

Kuan úgy látja, a nyugati hitelminősítők befolyása visszaszorulóban van, a világ nem ismeri már el minősítésüket, egyetértés van abban, hogy új hitelminősítő mechanizmust és intézeteket kell felállítani. A legnagyobb hitelminősítők amerikai érdekeknek vannak alárendelve, igazi verseny pedig nincs közöttük, ami számos veszéllyel jár, nincs például felülvizsgálat arra, igazságosak, pontosak-e a minősítések. A kérdés azért is kulcsfontosságú, mert a tőkeáramlás előfeltétele az információ áramlása – véli a Dagong elnöke.

Az októberben bejelentett, kínai-orosz-amerikai együttműködésben létrehozandó nemzetközi hitelminősítő, a Universal Credit Rating Group első alkalommal fogja majd komoly kihívás elé állítani a meglévő hitelminősítőket, ugyanis többek között vizsgálni fogja azok tevékenységét.

Kuan szerint az is komoly gond, hogy a válságot nem a valós formájában észlelik az emberek. Azért van válság, mert túl sok hitel van a világban. Az országok a kialakult helyzetet a likviditás növelésével próbálják meg kezelni, de ez nemhogy gyengítené a válságot, csak súlyosbítja azt, ugyanis a már most is komolyan elszegényedett országok hitelállományát növeli, ami nagyon rossz az amúgy is súlyosan sérült világgazdaságnak.

A régióról szólva Kuan úgy fogalmazott, hogy a kelet-közép-európai országok problémája az, hogy komoly mértékben függnek a Nyugattól különösen a pénzügyi szektor terén, vagyis a nyugati országok gazdasági nehézségei közvetlenül kihatnak erre a régióra is. Ha tovább mélyül a válság, a kelet-közép-európai országokra komoly kihívások várnak – véli a Dagong első embere.

Szerinte a válságkezelést illetően Magyarországnak szintén óvatosan kellene eljárnia, ne függjön túlzottan a lassuló gazdasági növekedést mutató, problémás európai országoktól, ehelyett előnyeinek felismerésére és azok lehető legjobb kihasználására kellene törekednie. Kína rendkívül gyorsan fejlődő ország, mely Magyarországgal számos téren, így a beruházások, kereskedelem és a pénzügyi szektort illetően, együtt tud működni – mondta Kuan.

Kapcsolódó cikkek