Így előzheti meg a sportsérüléseket

Így előzheti meg a sportsérüléseket

nyújtásMozgásaink során az izom állandó igénybevételnek van kitéve, ezért fontos rugalmasságát fenntartani, illetve fejleszteni.

Az izmok rugalmassága nagymértékben befolyásolja mozgásunk minőségét, teljesítményét. Ha az ízületet áthidaló izmok feszesek, nem elég rugalmasak, akkor az ízületi mozgáskiterjedés mértéke csökken annak ellenére, hogy az ízület felépítése lehetővé tenné a nagyobb ízületi mozgást. A kötött, feszes, megrövidült, kis mozgásterjedelemmel rendelkező izomzat sérülékeny, nem képes hatékonyan “dolgozni”, a megnyújtott, rugalmas izomzat nagyobb erőkifejtésre képes.

Stretching (angol) = Nyújtás

Az ízületi mozgékonyság, hajlékonyság fejleszthető, ennek közismert formája a stretching.

1.) Dinamikus (elasztikus) nyújtás esetén a megnyújtott izmok a nyújtóerő megszűnése után visszaállnak eredeti hosszukra.

2.) Statikus rugalmas nyújtás esetén az izmok a nyújtóerő megszűnése után is nyújtott állapotban maradnak. A statikus nyújtó gyakorlatok nem csak az izmok rugalmasságát növeli, hanem az izmok alkalmazkodóképességét is fokozza a váratlan helyzetekben, tehát csökkenti a sportsérülések előfordulását. A statikus stretching gyakorlatok hatására, jobb lesz az izom vérellátása, megváltozik az izom tónusa, oldódik az izommerevség, izomgörcs.

A statikus stretching formái:

– Aktív, saját izommunkával
– Passzív, társ segítségével

PNF (proprioceptiv neuromuszkularis facilitáció)

A PNF, az a fajta, a hagyományos statikus stretchingnél hatékonyabb nyújtási technika, amellyel a legnagyobb ízületi mozgáskiterjedést lehet elérni. Ezzel a módszerrel a statikus nyújtást mindig társ segítségével, passzív körülmények között végzzük. A PNF technika, a gyógytornászok által leginkább használt nyújtási módszer, ami lehetővé teszi az izom fokozottabb megnyúlását és a nagyobb mozgáskiterjedést.

A PNF technika igen hatékony módszer a sportsérülések utáni rehabilitációban is.
A jó légzéstechnikával összekapcsolt nyújtás az igazán hatékony. Gyakori hiba, hogy a különböző nyújtások kivitelezésekor visszatartjuk a lélegzetünket. A nyújtás megkezdése előtt beszívott levegőt fokozatosan, folyamatosan lélegezzük ki. A Súlypont Ízületklinika szakemberei segítenek önnek a sportsérülések megelőzésében, illetve szükség esetén a rehabilitációban is.

Székely Réka / www.sulypont.hu

Kapcsolódó cikkek