Gyógyulóban a kékvércsefiókák

Gyógyulóban a kékvércsefiókák

Kékvércse fiókák

Endrédi Lajos, az állatkert munkatársa elmondta, hogy az első fiatal hím július 23-án érkezett a mentőközpontba. A tollazata alapján körülbelül egy héttel a kirepülés előtt álló madár a Csongrád megyei cserebökényi pusztákról származik. A kék vércse egy nemzetközi program keretében kialakított mesterséges odúban kelt ki, amelyet a Magyar Madártani Egyesület szakembere figyelt meg. Észrevette, hogy a fiókát valami megbetegítette, a szemhéjai mintha összenőttek volna, a madár gyakorlatilag nem látott.

Kékvércse

Kókai Károly, a mentőközpont állatorvosa megállapította, hogy a fiókát himlővírus fertőzte meg, és a szemkörnyék mellett a bőrén másutt is megjelentek kiütések. A szakember a himlő okozta kinövések egy részét altatásban eltávolította, a madár infúziót, szemcseppet, immunerősítőt, vitamint és antibiotikumokat kapott. A gyógyulás szempontjából a döntő kérdés, mennyire marad vissza valamilyen tartós szemelváltozás.

Augusztus elején egy másik vércsefióka is bekerült a Vadasparkba, szintén a betegség tüneteivel. A fiatal madár tünetei társához képest enyhébbek voltak, de szintén antibiotikumos kezelésre szorul. Az állatkert munkatársai bíznak abban, hogy a fiókák felépülnek, és megfelelő kondícióba kerülnek, hogy augusztus végén szabadon lehessen őket ereszteni.

A fészekbe már nem helyezhetők vissza, de a környéken bandázó kirepült fiókákból és szüleikből álló kékvércsecsapatokhoz még csatlakozhatnának. A tökéletes erőnlét azért is szükséges, mert a kék vércsék hosszútávú vonulók, a telet Afrika déli területein töltik.

Kapcsolódó cikkek