Jól működik-e francia-német tengely a válság megoldásában?

Jól működik-e francia-német tengely a válság megoldásában?

francia-német tengelyMegkerülhetetlen a német-francia vezető szerep a válság megoldásában, de a két vezető hatalomnak jobban be kellene vonnia a többi uniós országot a gyógymód kidolgozásába. Így vélekedtek szakértők a hét végén az ausztriai Lechben az alpesi országban dolgozó külföldi újságírók Médiacsúcsán.

Problematikusnak tartja Merkel és Sarkozy előzetes egymás közti megállapodását Franz Fischler, az Európai Bizottság volt osztrák tagja. A “francia-német tengely” ilyen működtetése annak bizonyítéka, hogy az európai integrációs felépítményben “demokratikus hiány” mutatkozik – mondta a volt mezőgazdasági biztos a Bécsi Külföldi Újságírók Egyesülete ötödik találkozóján.

Franz Fischler

Franz Fischler

Kétségkívül nagy a várakozás Németországgal és kancellárjával szemben, még az Európai Bizottság részéről is. “Mindenki Merkelben bízik” – mondta Fischler. Ennek ellenére így vélekedett: “a kezdeményezés másfajta formáiról is el kellene gondolkozni”, vagyis az Európai Bizottságnak nagyobb kezdeményező szerepet kellene vállalnia. Franciaországban már jelenleg is növekszik a “németellenes” hangulat – vélte Fischler. 

Werner Weidenfeld neves német politológus, politikai tanácsadó sorsdöntőnek nevezte Angela Merkel és Nicolas Sarkozy hétfőre várt bejelentését. Weidenfeld szerint ez várhatóan az európai intézmények témakörét is érinteni fogja. A két politikus “most pótolja majd, amit a Maastrichti Szerződés elmulasztott” – mondta. Weidenfeld várakozása szerint Merkel és Sarkozy bejelentése “az egész európai hatalmi mozaikot átrendezi majd”.

A vita visszatérő témája volt a legitimáció kérdése az európai politikában. Fischler, aki az Ökoszociális Fórum nevű think-tank elnökének tisztségét is betölti, hiányolta az európai politikai elit és a lakosság közötti párbeszédet. Weidenfeld szerint a legitimáció a lesz az egyik meghatározó kérdés Európában a jövőben. Méltatta Angela Merkel politikai, hatalmi érzékét és időzítéshez való érzékét, hiányolta azonban, hogy sem a német kancellár, sem más vezető európai politikusok “nem magyarázzák meg” a lakosságnak a politikai döntéseket.

Klaus Tschütscher

Klaus Tschütscher

Klaus Tschütscher, a nem uniós tagország Liechtenstein kormányfője óvott a demagóg politikai módszerek átvételétől  a válság közepette. “A lakosság elég jól elviseli a valóságot, de a politikai hazugságokat többé már nem” – fogalmazott.

Stephan Schulmeister osztrák közgazdász, a WIFO kutatóintézet munkatársa szerint tévesen közelítik meg a válságot az európai vezetők, amikor az “adósságfékre” összpontosítanak. Az osztrák kormány jelenleg egy alkotmányos adósságfékről tárgyal az ellenzékkel és európai adósságféket javasolt Angela Merkel is pénteken Berlinben európai szinten is. Kizárólag a megszorításokra koncentrálni Schulmeister nézete szerint “csak tüneti kezelés lenne”. Ehelyett egyfajta Európai Valutaalapot kellene létrehozni, amely az egyesült államokbeli jegybankhoz hasonlóan kettős védőhálót nyújt és hosszú távon szabályozza az állampapírok kamatait. “Vagy megszerzi az ellenőrzést a politika az állampapír-kamatok felett, vagy felrobban a valutaunió” – vélekedett Schulmeister.