Kelemen Hunor (archív)

Az RMDSZ bejutott, a szociál-liberálisok nyertek

Az RMDSZ bejutott, a szociál-liberálisok nyertek

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke sajtótájékoztatót tart a romániai parlamenti választások éjszakáján pártja csíkszeredai kampányközpontjában 2012. december 9-én, fotó: Haáz Sándor/MTIA kormányon lévő román Szociál-liberális Szövetség (USL) fölényesen, mintegy 60 százalékos eredménnyel nyerte meg Romániában a parlamenti választásokat az urnazárást követő exit poll eredmények alapján, amelyek szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatottsága az 5 százalékos parlamenti küszöb határán mozog.

Romániában öt közvélemény-kutató intézet végzett exit poll felméréseket, amelyek szerint a balközép jellegű USL támogatottsága 55-58,3 százalék közötti volt. Második helyen az ellenzéki jobbközép Igaz Románia Szövetség (ARD) áll 18-21 százalék közötti támogatottsággal. Harmadik helyen az először parlamentbe jutó populista Dan Diaconescu-féle Néppárt (PPDD) áll, amely a voksok 10-14 százalékát szerezte meg.

Az RMDSZ valamennyi felmérés szerint 5 százalék körüli eredményt ért el. Az exit poll eredmények azonban általában az este hét órai helyzetet mérték, s így az RMDSZ esetében még nem biztos, hogy valóban elérte-e az öt százalékot. Az viszont valószínűsíthető, hogy a magyar szervezet eléri az úgynevezett alternatív parlamenti küszöböt, ami azt jelenti, hogy minimum hat képviselője és három szenátora az első helyen végez saját egyéni választókerületében, így az RMDSZ biztosan bejutott a parlamentbe.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) eredményét egyetlen felmérés, a román közszolgálati televízió megrendelésére készült CURS közvélemény-kutatóé mutatta ki. Eszerint a Toró T. Tibor pártja a voksok 1,16 százalékát szerezte meg, így valószínűsíthető, hogy nem jutott be a parlamentbe.

A román központi választási irodánál közölt végleges részvételi adatok szerint a vasárnapi választáson a szavazásra jogosult állampolgárok 41,72 százaléka járult az urnák elé. A részvételi adatokat a mostoha időjárási viszonyok is jelentős mértékben befolyásolták.

Victor Ponta, az USL társelnöke a választások után úgy vélekedett, a választók akarata “példátlanul egyértelmű és világos” volt, így az USL abszolút többséget szerzett. A miniszterelnök bejelentette azt is, hogy beszélt telefonon Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, és megállapodtak, hogy hétfőtől tárgyalásokat kezdenek egy kétharmados alkotmánymódosító parlamenti többség kialakításáról, amely képes végrehajtani a reformokat.

Kelemen Hunor az RMDSZ csíkszeredai választási központjában tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a szövetség biztosan ott lesz a következő parlamentben mind a képviselőházban, mind a szenátusban.

“A gazdasági reformért, a kisebbségi jogokért és a régióátszervezésért tárgyalásokat kezdünk azokkal, akik a kormányzásra felhatalmazást kaptak” – jelentette ki az elnök. Hozzátette, valamennyi olyan párt vezetőjének gratulált telefonon, amelyik bejutott a parlamentbe.

Egy esetleges koalícióban való részvételre vonatkozó újságírói kérdésre Kelemen Hunor megjegyezte, az RMDSZ a programja alapján kész párbeszédet folytatni, ezt soha nem utasította el. Azt is megemlítette, hogy szombatra összehívja az RMDSZ kisparlamentjének tekintett Szövetségi Képviselők Tanácsát, hogy megvitassák a választási eredményeket, és keressék a válaszokat a következő időszak kihívásaira.

Toró T. Tibor az EMNP elnöke az RMDSZ “demobilizáló kampánya” rovására írta, hogy az erdélyi magyarok az országos átlagnál kisebb arányban vettek részt a választáson. Meglátása szerint az RMDSZ elbizonytalanította a választókat azzal az üzenettel, hogy a néppártra adott szavazatok elvesznek. Toró hangsúlyozta, ha az EMNP-nek nem sikerül bejutnia a parlamentbe, akkor sem vesztek el a pártra leadott szavazatok, hiszen ezek értékelvű szavazatok voltak, amelyek haszna a későbbiekben meg fog mutatkozni.

Tőkés László úgy értékelte, az exit poll eredmények posztkommunista visszarendeződést jeleznek.

Az RMDSZ párhuzamos szavazatszámlálása szerint a szövetség jelöltjei győztek azokban a székelyföldi, magyar többségű választókerületekben, amelyekben az EMNP az alternatív küszöb átlépéséhez szükséges győzelmeket remélhette. Az RMDSZ csíkszeredai választási központjában éjfél után megkezdődött az ünneplés annak örömére, hogy Hargita megyében négy képviselői és két szenátori választókerületben behozhatatlan előnyre tett szert a szövetség jelöltje. Köztük Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a felcsíki körzetben a szavazatok több mint 80 százalékát szerezte meg.

Az RMDSZ párhuzamos szavazatszámlálása szerint hasonlóan jól szerepeltek a szövetség Kovászna megyei jelöltjei is. Az újonc Klárik László szenátorjelölt több mint kétszer annyi szavazatot kapott választókerületében, mint Toró T. Tibor, az EMNP elnöke.