fotó: pixabay.com

Ennyi ember bértámogatására érkezett igény

Ennyi ember bértámogatására érkezett igény

Mostanáig már több mint 110 000 ember bértámogatására adtak be igényt a vállalkozások, amelyek ennek révén meg tudják tartani a munkavállalóikat rövidített foglalkoztatás keretében. Erről beszélt az innovációs és technológiai miniszter szombaton Alsópáhokon.
Palkovics László a Kolping Hotel számára átadott munkahelyvédelmi támogatói okirat kapcsán beszélt arról, hogy a turizmust-vendéglátást érintette leggyorsabban a koronavírus-járvány, de a kormány éppen ezen a területen lépett a leghamarabb.

A munkahelyek megőrzését szolgáló bértámogatási lehetőségen felül tervezi a kormány egy olyan támogatási forma kidolgozását, amellyel ennek a szektornak az újraindítását is segíteni lehet, hiszen

“a pincérnek és a szakácsnak akkor is ott kell lennie, ha csak két vendég van”

– jelezte a miniszter.

Palkovics László kifejtette, 2010-hez képest a múlt évben már 800 000-rel több embernek volt munkája Magyarországon, s ennek a munkaalapú gazdaságnak és társadalomnak a fenntartása a cél továbbra is, remélve a gyors visszaállást. A járvány hatásaként jelenleg 170 000 ember kap munkanélküli segélyt vagy jövedelempótló támogatást, de a kormány gazdaságvédelmi akciótervének legfontosabb célkitűzése a munkahelyek védelme, illetve újak teremtése.

“A munkahelyvédelmi bértámogatás az egyik lehetőség, amely a dolgozók megtartását jelenti csökkentett munkaidőben. Eddig több mint 110 000 munkavállalóra vonatkozóan érkezett igény, illetve további 10 ezer kérelmet kaptak a kutatás-fejlesztésben foglalkoztatottak bértámogatására is”

– ismertette a miniszter.

Elindult az a 80 milliárd forintos keretösszegű munkahelyteremtő bértámogatási program is, amely várhatóan 70 000 új álláshely létrehozását teszi lehetővé a cégeknek. Ez az első hat hónap teljes bérköltségét fedezi, a munkáltatónak további három hónapig kell még legalább biztosítania a foglalkoztatást, a támogatást pedig azok a cégek is igénybe vehetik, amelyek a válság miatt elbocsátottak, most pedig újra dolgozókat vennének fel. Palkovics László úgy fogalmazott,

összesen már meghaladta az egymilliót azoknak az embereknek a száma, akik valamilyen támogatási formában részesülnek a válsággal összefüggésben, beleértve a “kurzarbeitet” vagy a munkanélküli segélyt is. Ha pedig a versenyszférában nem lehetséges, akkor a közfoglalkoztatásban kínálnak munkalehetőséget, a jelenleg így foglalkoztatott 82 000-es létszámot akár 200 000-re is lehet növelni.

“Nemcsak pénzügyi támogatást biztosít azonban a kormány, hanem új képességek megszerzésére is lehetőséget ad, az első szakaszban ingyenes informatikai tanfolyamokra több mint 60 000-en jelentkeztek a határidő pénteki lejártáig. Mivel a válság előtt 20 000-25 000 informatikusra volt igény Magyarországon, ez a lehetőség jól kompenzálhatja a keresletet”

– mondta Palkovics László.

Manninger Jenő, a térség fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy Keszthelyen és környékén minden második munkahely a turizmushoz-vendéglátáshoz kapcsolódik, a járvány ezért különösen nehéz helyzetbe hozta ezt a térséget.

A nehézségek még nem értek véget, hiszen az újranyitás mellett egy ideig még várhatóan nem lesz akkora vendégforgalom, mint amekkorát a kapacitások lehetővé és rentábilássá tennének.

Baldauf Csaba, a mintegy 500 férőhelyes Kolping Hotel ügyvezető igazgatója elmondta: a szálloda számára a járulékcsökkentés egy “levegővételre” adott lehetőséget, ezután a rövidített munkaidőre kérhető bértámogatásra is benyújtották az igényt. Ezzel 125 dolgozónak – szinte a teljes foglalkoztatotti létszámra – három hónapig havi 7,9 millió forint bértámogatást tudnak igénybe venni, ami nagyban megkönnyíti az átmeneti időszakot és a pünkösdre tervezett újraindulást.

Kapcsolódó cikkek