A sajtótájékoztatóval egybekötött eseményen Branko Mihorko, a Nemzetközi Ülőröplabda Szövetség elnöke köszöntőjében felidézte a hat éve Budapesten rendezett kontinensviadalt, amely során a szövetsége “kiválóan tudott együttműködni” a magyar szervezőkkel.
“Hat éve sikeresen rendeztük meg itt az Európa-bajnokságot, így talán most sem hibáztunk, amikor Magyarországot választottuk”
– mondta a sportvezető.
Felidézte, hogy 2019-ben a Dunán egy hajón rendezték meg a sorsolást, most pedig a főváros “tetején”.
“Nem tudom, a következő sorsolást hol tudjuk majd ezek után megtartani”
– viccelődött Mihorko, aki szavai szerint nem akar nyomást helyezni a szervezőkre, de ezúttal is sokat vár a magyarországi Eb-től.
Vatai Gabriella, a Magyar Röplabda Szövetség (MRSZ) vezetője reményét fejezte ki, hogy sikerül olyan kontinensviadalt rendezni, amelyen minden résztvevő remekül érzi majd magát, majd hozzátette, az MRSZ nagy örömmel fogadta el tavaly a nemzetközi szövetség felkérését a rendezésre, miután a versenynaptár átalakulása miatt megüresedett az idei torna rendezői pozíciója.
“Örültünk a felkérésnek, de amint hallhattuk, ez azért is történhetett meg, mert a nemzetközi szövetségnél tudják, ha mi a magyar szövetségnél dolgozunk a szervezésen, az remélhetőleg jól fog elsülni”
– mondta Vatai.
Az elnök bízik benne, hogy a magyar női és férfi válogatott is jól szerepel majd az Eb-n, emlékeztetve rá, hogy a magyar férfi csapat 1996-ban megnyerte a kontinenstornát, míg a női a legutóbbi, 2023-as Eb-n érte el legjobbját az ötödik hely megszerzésével.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság első embere arról beszélt, hogy az MPB nagyon eredményesen dolgozott együtt a múltban a röplabdaszövetséggel és a nemzetközi sportági szövetséggel, és Magyarország büszke arra, hogy otthont adhat az Eb-nek.
“Az elmúlt öt paralimpiára nem tudtunk csapatot küldeni és most már itt az ideje, hogy ez változzon és a következő paralimpiára csapatot, vagy akár csapatokat küldhessünk. Hiszem, hogy ez az Eb egy fontos és hasznos állomás azon az úton, amely a paralimpiára vezet”
– hangsúlyozta Szabó László.
A július 28-tól augusztus 2-ig tartó győri Európa-bajnokságon 12 férfi és kilenc női válogatott vesz részt. A sorsoláson a magyar férfi együttes Horvátországgal, Lengyelországgal, Ukrajnával, Franciaországgal és Törökországgal került azonos hatosba, a nők a szlovén, az ukrán és a lengyel együttessel küzdenek meg a csoportkörben.
A csoportbeosztás:
férfiak:
A csoport:
MAGYARORSZÁG, Horvátország, Lengyelország, Ukrajna, Franciaország, Törökország
B csoport:
Bosznia-Hercegovina (címvédő), Németország, Szerbia, Hollandia, Lettország, Olaszország
nők:
A csoport:
MAGYARORSZÁG, Szlovénia, Ukrajna, Lengyelország
B csoport:
Olaszország (címvédő), Németország, Franciaország, Hollandia, Horvátország