Pintér Sándor belügyminiszter beszédet mond az Amire Magyarország büszke lehet - A nemzeti büntetõpolitika sikerei, vívmányai 2010-2021 között címû tanácskozás megnyitóján az Igazságügyi Minisztériumban 2021. október 11-én. Jobbról Kónya István, a Kúria elnökhelyettese, fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

Pintér Sándor: sikertörténet a büntetőpolitika 2010 óta

Pintér Sándor: sikertörténet a büntetőpolitika 2010 óta

Sikertörténetnek nevezte a 2010 utáni büntetőpolitikát a belügyminiszter hétfőn Budapesten, az Amire Magyarország büszke lehet - A nemzeti büntetőpolitika sikerei, vívmányai 2010-2021 között című konferencián.

Azt mondta, “valóban büszkék lehetünk” a közösen elért eredményekre, mind a jogalkotás, mind a megvalósítás területén. A cél az, hogy a sikertörténet ne szakadjon meg – tette hozzá. Kijelentette, hogy szívügye a bűnüldözés. Úgy vélekedett, hogy az objektív adatokon túl szubjektív, az állampolgárok visszajelzéseit tartalmazó biztonsági mutatók is szükségesek.

“Az információk értelmezéséhez pedig hiteles elemzők kellenek”

– jegyezte meg.

“A Belügyminisztérium a szubjektív mutatókhoz nem csupán közvélemény-kutatásokat vesz alapul, hanem az önkormányzatokat is megkérdezik, hogyan látják a közbiztonság állapotát”

– közölte Pintér Sándor.

“Büszkeségre ad okot, hogy az állampolgárok a vizsgálatok szerint a legmegbízhatóbbnak a bíróságot, az ügyészséget, valamint a belügyi szerveket, például a rendőrséget és a tűzoltóságot tartják”

– jelezte a miniszter.

Azt mondta, hogy az Európai Unió, sőt az egész világ elismeri Magyarországnak a büntetőpolitika terén az elmúlt tíz évben elért eredményeit.

“Jó a célkitűzés és a jogi megfogalmazás, valamint az eredmények is megfelelőek”

– hangoztatta.

Kiemelte, hogy 2010-ben visszakerült a rendőrséghez a szabálysértések nyomozása; az önkormányzatoknak ugyanis szakértelmük, tudásuk, sőt sokszor akaratuk sem volt az eljárások lefolytatásához. Féltek attól, hogy szavazókat veszítenek, ha kemény összeütközésbe kerülnek a lakosokkal. Bizonyos mértékig “társadalmasították a bűnüldözést”: mező-, hal- és vadőröknek is lehetőséget biztosítottak a gépjárművek átvizsgálására. Újraszervezték a polgárőrséget, így egyre többen figyelnek a rendre – sorolta. A miniszter kiemelte az iskolaőr intézményének bevezetését.

“Ez segíti, hogy már a gyerekeket a rendre szocializálják”

– jelentette ki.

“A közfoglalkoztatás rendszerének megváltoztatása is hozzájárult a közbiztonság javulásához”

– mondta.

“Korábban sokan, akik megélhetési problémákkal küzdöttek és nem kaptak segélyt, felmentve érezték magukat a törvények alól, így követtek el bűncselekményt. Sőt egyes politikusok is felmentették ezeket az embereket”

– fűzte hozzá.

A miniszter arról is beszélt, hogy a büntetés-végrehajtási intézményekben lehetőséget biztosítottak a tanulásra, a munkára.

Kapcsolódó cikkek