Orbán Viktor szerint a szociális konzultációnál is van nagyobb siker

Orbán Viktor szerint a szociális konzultációnál is van nagyobb siker

Orbán Viktor felszólalfotó: Kollányi Péter/MTIEgymillió-száznegyvenezren válaszoltak Orbán Viktor kérdéseire. A miniszterelnök szerint ez nagyobb siker, mint maga a szociális konzultáció, amelynek legfőbb tanulságát is levonta. „Magyarország felébredt.”

A kormányfő hétfői napirend előtti elszólalásában ismertette az eredményeket. Úgy fogalmazott, a konzultáció során kiderült, hogy a magyarok nem “ingyen sörre”, potyázásra, hanem munkára akarják építeni a jövőjüket. Úgy fogalmazott: a magyarok egy hosszú kábulatból ébredtek fel, amely a munka nélkül szerezhető jólét hamis, ám annál kecsegtetőbb illúziójából indult, és a teljes összeomlás rémálmába torkollt. Hozzátette, mindebbe az egész nyugati világ beleremegett. Tájékoztatása szerint a szociális konzultáció keretében összesen egymillió-száznegyvenezer kérdőív érkezett vissza. A miniszterelnök ezt a nemzeti konzultációnál is nagyobb sikerként értékelte. Mint mondta, a hatalmas szám két dolgot bizonyít. Egyrészt azt, hogy a magyarok bele akarnak szólni jövőjük alakításába, látják annak értelmét, hogy együttműködjenek a kormánnyal; másrészt azt, hogy sikeres az új kormányzás, amely nem az emberek feje felett, hanem velük együtt hozza meg döntéseit.  

A kormányfő a szociális konzultáció eredményeiről szólva, amelyet a képviselők írásban is megkaptak, elmondta, a válaszokból kiderül, hogy az emberek a munkára akarják építeni a jövőjüket, megértették, hogy a biztonsághoz, a jóléthez, a gyarapodáshoz dolgozni kell. Hozzátette: a konzultáció eredménye egy erős és széles középosztály képét vetíti elő, “amelyben minden magyar beletartozik, aki munkából akar élni”.

A lakáscélú devizahitelek újbóli engedélyezésének kérdésében oszlottak meg leginkább az emberek válaszai – folytatta Orbán Viktor, hozzátéve, ennek kezelése számos feladatot ad majd a kormánynak és a parlamentnek. Tájékoztatása szerint a válaszadók 91 százaléka támogatta a védett kor bevezetését; 97 százalékuk értett egyet azzal, hogy az állam segélyezés helyett munkalehetőséggel segítse a munkanélkülieket; és 89 százalékos volt az egyetértés abban, hogy az oktatási rendszernek elsősorban a munkakereslethez kell igazodnia.

A válaszolók 80 százaléka szerint a nyugdíjazásnál el kell ismerni a gyermeknevelést, legfőképpen azok esetében, akik emellett megfelelő idejű munkaviszonnyal is rendelkeznek – közölte, majd úgy folytatta: 85 százalékos a támogatása annak a javaslatnak, hogy aki valamilyen segélyre szorul, az azt csak részben kapja meg pénzben, részben pedig alapvető szükségleti cikk formájában.

A válaszadók 86 százaléka ért egyet azzal, hogy szorítsák korlátok közé a közüzemi szolgáltató magáncégek érdekeit, 94 százalék pedig azt helyesli, hogy törjék le azt a gyógyszergyártói lobbit, amely “saját érdekei miatt méregdrága gyógyszereket tukmál az emberekre” – sorolta a miniszterelnök, hozzátéve, kétharmados annak az elképzelésnek a támogatása, amely szerint az állam nyújtson segítséget a bajba jutott devizahiteleseknek.

“Valóban nem engedhetjük meg, hogy azokat támogassuk, akiknek sok van” – értékelte az eredményeket a kormányfő, aki azt mondta, a nagy halakat nem kell félteni, ezek védelme nem lehet az állam feladata.

A konzultáció eredménye számos konkrét feladattal ruházta fel a kormányt, az emberek azt várják, hogy a véleményeket “jól felépített törvények formájába ültessük át a mindennapok gyakorlatába” – összegezte, hozzátéve, ősszel már számos fontos kormányjavaslat várja majd ezzel kapcsolatban a parlamentbe visszatérő képviselőket. Majd kitért arra is, hogy a kormány a jövőben is meg fogja hallgatni az embereket. “Megtanultuk, hogy nem vezet jóra, ha az emberek csak a választások alkalmával, négyévente szólnak bele” az ország alakításába – zárta felszólalását a miniszterelnök.