fotó: pixabay.com

Ők az építészeti tervpályázat díjazottjai

Ők az építészeti tervpályázat díjazottjai

Átadták a kiskőrösi Petőfi Sándor Kulturális Központ építészeti tervpályázatának díjait hétfőn Kiskőrösön.

Ahogyan Petőfi költészete hidat teremtett nemcsak a múlt és a jelen, hanem az egyes emberek között is, úgy ez a beruházás is a közösségépítés szimbóluma, új találkozási pont lesz – mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára az ünnepségén. Lánszki Regő arról beszélt, hogy Petőfi Sándor számos tekintetben volt újító. Kiemelte, hogy a költő “ösztönösen érzett rá a táj embert formáló jelentőségére, amit ma már tudományos meggyőződéssel vallunk”.

“Ez a gondolat vezérelte az építészetről szóló törvény megalkotását is, amikor a minőségen alapuló építészetet helyeztük a középpontba”

– hangsúlyozta.

“Petőfi sikere nemcsak zseniális költészetében, hanem abban is rejlett, hogy közösséget teremtett. Versei és később kultusza összekapcsoltak embereket, hidat képeztek az egyén és a közösség között. Petőfi alapja volt a modern magyar nemzettudatnak”

– tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta, Kiskőrös most olyan lehetőség előtt áll, amely nem csupán a város képét formálja át, hanem az ott élők jövőjét is meghatározza. Kifejtette, a környezetéhez és a város értékeihez nem illeszkedő művelődési központ és az egykori pártház elbontásával kialakuló téren felépülő új kulturális központ a város szívében olyan teret hoz majd létre, amely egyszerre szolgálja a kiskőrösiek mindennapi találkozását, a kultúrát és a legújabb igényeket.

Lánszki Regő hangsúlyozta: az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a tervek harmonikusan illeszkedjenek a városi környezetbe, tiszteletben tartva a kisvárosi léptéket és Petőfi szülőházának látványát.

“A sikeres pályázatok mindegyike olyan ötleteket tartalmaz, amelyek sajátos arculatot adnak az épületegyüttesnek, miközben képesek tisztelettel felidézni Petőfi szellemiségét”

– tette hozzá.

Az államtitkár szerint az új központnak ikonikus térként kell működnie, amely magába sűríti Kiskőrös és Magyarország kulturális örökségét, ugyanakkor a modernitás jegyeit is magán hordozza.

Lánszki Regő elmondta: összességében a bírálóbizottság minden egyes tervben azt kereste, hogyan találkozik a kreativitás a megvalósíthatósággal, a hagyomány a jövővel és a helyi érték az egyetemes építészeti normával.

Domonyi László, a város polgármestere köszönetét fejezte ki a kormánynak, hogy a Petőfi- kultusz ápolása keretében “Magyarország legnagyobb költőjének szülőhelyét olyan tiszteletteljes környezetté alakíthatják, ahol a szülőház dominál”.

A tervezett beruházásról elmondta, hogy az új kulturális központ nemcsak Kiskőrös városát, hanem az 55 ezer fős kiskőrösi térséget egyaránt szolgálja majd. Mint elhangzott: az Építési és Közlekedési Minisztérium tervpályázatára 25 pályamű érkezett, amelyből 9-et díjazott a bírálóbizottság. Megvételi és kiemelt megvételi díjban részesültek azok a tervek, melyeknek bizonyos elemeit értékesnek találták az ítészek, míg megosztott második díjat, valamint harmadik díjat azok a pályaművek kaptak, amelyek minden szempontból leginkább megfeleltek a koncepció elvárásainak.

A bírálóbizottság tagjai egyhangúan döntöttek úgy, hogy első díjat nem osztanak ki. A minisztérium a megosztott második díjban részesített pályázókat kéri fel ajánlattételre, majd pedig a kiválasztott pályázóval tervezési szerződést köt.

Megvételi oklevelet kapott a 3H Építésziroda Kft., a DAW Építész Stúdió Kft., a KERT-VONAL Bt., valamint a MINIMALISMO Kft. terve, míg kiemelt megvételi díjban részesült a Dot Design Kft. és a MCXVI Kft. A harmadik helyezettnek járó oklevelet az AU.ROOM ÉPÍTÉSZETI MŰHELY Kft. a megosztott második helyezettnek járó díjat pedig a SAGRA Építész Kft. és a TIBA Építész Stúdió Kft. vehette át.

Kapcsolódó cikkek