Pénznyeremény munkahelyteremtésre

Pénznyeremény munkahelyteremtésre

Csirkék és csibék

Czomba Sándor, a tárca államtitkára az esemény alkalmából elmondta, hogy a minisztérium összesen ötmilliárd forintos keretű pályázatot hirdetett meg több mint háromzer új munkahely teremtésének támogatására és mintegy ötezer meglévő álláshely megtartására. Az elsősorban a hátrányos helyzetű régiókban lévő, termelő kis és középvállalkozásokat megcélzó pályázat öt legnagyobb nyertesének egyike a pacsai, ahol százhúsz új dolgozó foglalkoztatását segíti az elnyert összeg.

A baromfifeldolgozó üzemnek közvetve is jelentős munkahelyteremtő hatása van, hiszen az alapanyag előállításához többszörös munkaerőre van szükség. Az itteni kistérség motorjává is válhat így a beruházás, amely ráadásul jelentős számban alkalmaz majd regisztrált álláskeresőket. Czomba Sándor hozzátette, hogy a kormány szándéka szerint az elkövetkező években a versenyszféra élénkítése, a foglalkoztatás bővítés támogatása és az adósságcsökkentés révén lehet kilábalni a mostani a gödörből, “de látszanak már azok a jelek, amelyek a jól működő gazdaságot mutatják”.

czomba sándor

Czomba Sándor

Vigh László, a térség parlamenti képviselője arról beszélt, hogy Közép-Zala és Pacsa városának életében évtizedekre meghatározó a baromfifeldolgozó beruházása. Munkaügyi szempontból a megye egyik leghátrányosabb helyzetű térségében valósul meg, ráadásul több mint kilencven vállalkozás összefogásának köszönhetően. Nika László, a Zala Megyei Kormányhivatal munkaügyi központjának igazgatóhelyettese ismertette: a megyében hónapok óta csökken a regisztrált álláskeresők száma, köszönhetően az új beruházásoknak és a közmunkaprogramnak.

A Pacsa várost és további tizenkilenc települést jelentő kistérségben jelenleg hétszázötven álláskeresőt tartanak nyilván. A gazdasági tárca pályázatára Zalából 22-en jelentkeztek, közülük heten nyertek összesen kétszáznegyvenégymillió forint támogatást. Az elnyert összegből száznegyven új munkahely jön létre, ebből százhúsz a pacsai feldolgozóban, ahol tíz roma álláskereső foglalkoztatását is vállalták. Bedő Tibor, a Zalai Baromfifeldolgozó Kft. ügyvezetője elmondta, hogy 2010 végén zöldmezős beruházásként kezdték meg a 2,5 hektáros területen az összesen négyezer négyzetméteres csarnok és szociális létesítmények építését. Jelenleg hetven százalékos a készültségi fok, az építészeti munkák nagyrészt befejeződtek, a múlt héten a technológiai szerelés is elkezdődött, s októberben lesz a műszaki átadás.

csirke farm

A jövő év februárjáig feltöltik a vállalt százhúsz fős létszámot, de folyamatosan bővülve mintegy kétszáz embert kívánnak foglalkoztatni. Évente 2,5-3 millió csirke és nyolcszáz ezer pulyka feldolgozását tervezik, a továbbfeldolgozó üzemben pedig naponta öt tonna készterméket állítanak majd elő. Az ügyvezető elmondta, hogy kilencven baromfitermelő és két takarmánykeverő összefogásával jött létre a kétszázhetvenmillió forintos jegyzett tőkéjű Zalai Baromfifeldolgozó Kft., amely az egykori Zalabaromfi dunántúli beszállítóiból állt össze és annak egykori piacát szeretné meghódítani.

A 1,5 milliárd forintos pacsai beruházáshoz korábban négyszázegymillió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek már, most pedig kétszázhuszonnégymillió forintot, a fennmaradó összeget pedig bankhitelből fedezik.