búzamező, forrás: pixabay.com

Már aratnak a kombájnok, jobb lesz az idei termés

Már aratnak a kombájnok, jobb lesz az idei termés

Már 1,8 millió hektáron zajlik az aratás; az idei termés a tavalyi rendkívül tragikus évinél ugyan jobbnak ígérkezik, a várakozásoktól azonban mennyiségben és hozamban is elmarad. Erről beszélt az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára pénteken Budapesten.

Feldman Zsolt az Aratási Koordinációs Bizottság idei első ülését követő sajtótájékoztatón ismertette,

az árpa háromnegyedét már betakarították, és megkezdődött a búza aratása is. Az őszi vetésű kalászosok és a repce állapota szintén kedvező volt az aratás kezdetekor.

Az őszi árpa háromnegyedének betakarítását követően 5,5 tonnás hektáronkénti országos átlaghozam mellett több mint 2 millió tonna őszi árpa várható. Az egymillió hektárnyi búza vetésterületéről pedig nagyjából 5,5 millió tonna termésre számítanak. Az eddigi eredmények a piacon kialakult nézettel szemben nem számítanak rekordnak, hiszen a 2021-es szinteket sem érik el – tette hozzá Feldman Zsolt, megjegyezve, hogy az árpánál nagy mértékű a megdőlt állományok aránya, és az utóbbi esős időszakban jobban terjedtek a növénybetegségek is.

A repce ugyanakkor jó állapotban van, 189 000 hektáron 600 000 tonna körüli terméssel számolnak az idén.

Feldman Zsolt kifejtette, míg tavaly az aszály, idén az orosz-ukrán háború európai gabonapiacra gyakorolt hatása miatt kedvezőtlen a gazdálkodók helyzete, amelyet az is nehezít, hogy az európai és a magyar terményárszintek a 2022-es csúcsokhoz képest átlagosan megfeleződtek, a költségek viszont a háború és a szankciók következtében jelentősen nőttek. Az államtitkár rámutatott, az orosz-ukrán háború az egész közép-európai térség gabonakereskedelmét megzavarta.

“Ezért fontos, hogy Magyarország a szövetségeseivel együtt – az Ukrajnával határos öt uniós tagállam – elérte, hogy a szeptember 15-ig tartó uniós importtilalom értelmében ezeknek az országoknak a területén az Ukrajnából származó gabonát és olajos növényeket nem lehet forgalomba hozni”

– hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy a a magyar és kelet-európai piacot is stabilizálni igyekeznek a döntéssel, amelynek meghosszabbítását szorgalmazzák a szeptember 15-e utáni időszakra is. Feldman Zsolt a gazdálkodóknak azt javasolta, figyeljék a hiteles piaci információkat, megjegyezte, “nem érdemes csodákat várni”, de nem kell elfogadni minden rossz ajánlatot sem.

Kapcsolódó cikkek