Somogyi László beszámolt arról, hogy a bőrös félsertéseket előállító magyar tulajdonú vállalat a 269 millió forint európai uniós és hazai pályázati támogatást élvező fejlesztés részeként vágóhídi gépsort, valamint bontósort vásárolt, továbbá önerőből új vágócsarnokot építtetett.
A beruházással a Topesa napi 400-450 helyett akár ezer sertést is vághat naponta, és egy tervezett újabb, mintegy félmilliárd forintos fejlesztéssel darabolt húsárukkal növelheti termékpalettáját – mondta. Hozzátette, utóbbival összefüggésben 72-ről 100-120-ra növelnék a munkavállalók számát.
Az ügyvezető kitért a vágóhídi gépsor egyik elemére, az úgynevezett második lángalagútra. Szavai szerint a hőkezelő berendezés csírátlanítja a sertéshúst, ennek eredményeként a tartósítás vagy fagyasztás nélkül is 12 napig friss marad.
Somogyi László megjegyezte, hogy a cég 97-98 százalékban a magyar piacra termel, termékei több mint felét a Spar Magyarország Kft. vásárolja meg, a korszerűsítéssel Horvátországba exportálna. Az ügyvezető a társaság jövőbeni fejlesztései között a darabolt termékek előállításához nélkülözhetetlen gépsor beszerzése mellett egy szennyvíztisztító és biológiai tisztító építését említette. A Topesa értékesítésének nettó árbevétele 2021-ben mintegy 6,1 milliárd, 2022-ben 10 milliárd forint, az adózott eredmény tavalyelőtt 67 millió, tavaly 10-20 millió forint között volt.