Jobb lesz a pénzügyi kultúránk?

A pénzügyi kultúra fejlesztésében való együttműködésről írt alá szándéknyilatkozatot Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Hoffmann Rózsa, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára, Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökhelyettese, Vilmányi Márton, a Szegedi Tudományegyetem gazdaságtudományi karának dékánja, valamint Sápi Ákos, az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület elnöke csütörtökön Budapesten.

Az aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón Hoffmann Rózsa kifejtette, hogy a Nemzeti alaptanterv a köznevelés 12 évére tartalmazza a pénzügyi ismeretek oktatását, és ahogyan megjelennek az új tankönyvek, azokban már szerepelnek ezek az ismeretek is. Kovács Péter, a Szegedi Tudományegyetem gazdaságtudományi karának docense elmondta: a középiskolások pénzügyi ismereteit mérő Econventio teszt idei eredménye 42 pont volt, ami alacsonyabb ugyan a tavalyi 46 pontnál, de ennek oka nem az ismeretek csökkenése, hanem olyan két állítás közötti választást kérő kérdések beiktatása, ami megnehezítette az idei teszt kitöltését. A pénzügyi szakemberek által alapított Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület és a Szegedi Tudományegyetem gazdaságtudományi kara által létrehozott kutatócsoport az idén már harmadszor mérte fel a középiskolások pénzügyi ismeretét. A teszteket 12 ezer diák töltötte ki.

Kovács Péter tájékoztatása szerint a diákok 41 százaléka otthonról hozza a pénzügyi ismereteit, 20 százalékuk az iskolában tanulja, míg 10 százalék az internetről, 12 százalék pedig a saját tapasztalatából tesz szert ilyen tudásra. A gazdasági képzésben részvevők 3 ponttal jobban teljesítettek társaiknál. A szakmunkástanulók teljesítménye viszont mindössze 34 pont volt.