Az ügyészség visszautasítja a rágalmakat

Az ügyészség visszautasítja a rágalmakat

Az ügyészség a leghatározottabban visszautasítja a Quaestor-ügyben egyes politikusoktól származó rágalmakat. Ezt tudatta a Legfőbb Ügyészség (LÜ) pénteken közleményben az MTI-vel.

A politikai haszonszerzés célját szolgáló állítások minden ténybeli alapot nélkülöznek. A Quaestor-ügyben benyújtott vád törvényességét az eljáró bíróság sem vitatta – emelte ki az LÜ. Emlékeztettek arra, hogy Polt Péter legfőbb ügyész április 11-én az Országgyűlésben azonnali kérdésre válaszolva elmondta: az ügyészség a szakmai nézetkülönbségekre tekintet nélkül a jogszabályi előírások és technikai lehetőségek keretein belül eleget tesz a Fővárosi Törvényszék végzésének, és sor fog kerülni a büntetőjogi felelősség elbírálására. “Különösen abszurd, hogy az ügyészség az ügy megszüntetését kívánná a váddal elérni, ennek hangoztatása az igazságszolgáltatás tudatos szétrombolására irányuló kísérletnek tekinthető” – fogalmazott közleményében az LÜ.

A több mint egy éve kipattant Quaestor-ügyben február 5-én érkezett meg a Fővárosi Főügyészség vádirata a Fővárosi Törvényszékre. Öt vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást rónak Tarsoly Csaba és társai terhére. Az elkövetési érték mintegy 77 milliárd forint és mintegy 32 ezer sértett van. Április elején a törvényszék az ügyben eljáró bírói tanácsa hiánypótlásra visszaadta vádiratot a főügyészségnek, ezután a nyilvánosságban vita bontakozott ki a törvényszék vezetése és Ibolya Tibor főügyész között arról, hogy megfelelő volt-e a benyújtott vádirat előkészítése, szükség van-e hiánypótlásra.

Ibolya Tibor akkoriban többek között azt közölte az MTI-vel: a főügyészségnek nem áll módjában teljesíteni a törvényszék kérését, mert azt sem a büntetőeljárási törvény, sem a bírósági gyakorlat alapján nem lehet végrehajtani. A törvényszék viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a hiánypótló végzés ellen nincs helye fellebbezésnek, amennyiben pedig nem teljesítik, annak van eljárásjogi következménye. (Ezzel a törvényszék feltehetően az eljárás megszüntetésének törvényi lehetőségére utalhatott.)

A héten Gyurcsány Ferenc országgyűlési képviselő, a DK elnöke egy demonstráción arról beszélt, a Quaestor-ügyben az ügyészség nem hajlandó benyújtani tárgyalásra alkalmas vádiratot, és ha ez így folytatódik, akkor a csalás elkövetője büntetlenül megúszhatja. Feltette a kérdést, hogy vajon létrejött-e egy vádalku, amelynek során a hatalmon lévők megmentik Tarsoly Csabát, ő pedig cserébe nem mondja el, amit “bűnös pénzügyi üzelmeikről” tud. Csütörtökön az MSZP és az Együtt is felszólalt a LÜ Markó utcai épülete előtt az ügyben. Az MSZP az ügyészség és a bíróság együttműködését sürgette a Quaestor-ügyben.

Senki ne szabotálja el az eljárást, hogy azok, akik elloptak 220 milliárd forintot, megkaphassák büntetésüket. Az ügyészségnek el kell végeznie azt a feladatot, amit a Fővárosi Törvényszék rárótt, és olyan vádiratot kell készítenie, ami alapján a büntetőeljárás lefolytatható – hangoztatta sajtótájékoztatóján Szakács László, az Országgyűlés költségvetési bizottságának és a brókerbotrány-bizottságnak a tagja.

Pápa Levente, az Együtt alelnöke pártja demonstrációján azt mondta: a legfőbb ügyész a legfőbb bűnsegéd, a vádirat pedig egy “fércmű”, szinte lehetetlen, hogy az ügyészség határidőre rendbe hozza. A politikus felszólította Polt Pétert, hogy meg ne próbálja “elsikálni az ország legnagyobb tolvajának”, Tarsoly Csaba volt Quaestor-vezetőnek az ügyét. Az ellenzéki politikus szerint a legfőbb ügyész kezei alatt “elhal” minden olyan feljelentés, amelyet fideszes politikus ellen tesznek.