vízscseppek, páralecsapódás, forrás: pixabay.com

Árvíz: fontos a fertőtlenítés az özönvíz után

Árvíz: fontos a fertőtlenítés az özönvíz után

Az árvíz látható veszélyei mellett nem elhanyagolhatóak a "láthatatlan" károk, így elsősorban a fertőzések, amelyek az árvíz levonulását követően lépnek fel, a legfontosabb teendő ezért az alapos fertőtlenítés. Erre hívta fel a figyelmet a Caola Zrt. kozmetikai és háztartás-vegyipari termékeket, valamint ipari tisztítószereket is gyártó vállalat.

Közleményük szerint a vízzel sodoródó hordalék, ürülék, állati tetemek miatt az árvíz minden egyes köbcentiméterében milliós nagyságrendben nyüzsögnek a kórokozók.

Ezek a víz elvonulása után visszamaradva és elszaporodva súlyos megbetegedéseket okozhatnak.

Árvíz után leggyakoribbak a fekáliás coliform, Clostridium perfringens és szalmonella okozta fertőzések, amelyek különösen csecsemőknél és időseknél okozhatnak életveszélyes állapotot. Ezek a kórokozók könnyen bevihetők a lakásba a kézen, a ruházaton, vagy akár a cipők talpán is, így az árvíz által érintett felületek, tárgyak fertőtlenítése alapvető fontosságú a fertőzések megelőzése érdekében – emelte ki a közleményben Bánhegyi Péter, a Caola Zrt. kutatás-fejlesztési vezetője.

Hozzátette, az aktív oxigén alapú hipokloritos fertőtlenítőszerek a leghatékonyabbak az árvíz után megtelepedett kórokozók elpusztításában.

Különösen az olyan felületeket kell fertőtleníteni, amelyek érintkezésbe kerülhetnek az emberi szervezettel – így a padlókat, falakat és bútorokat. A szaniterek, konyhai felületek és háztartási eszközök alapos tisztítása is nélkülözhetetlen a biztonságos lakókörnyezet megteremtéséhez. A rovarirtás szintén kritikus pontja az árvíz utáni helyreállításnak. A szakember hangsúlyozta, hogy a pangó víz és megnövekedett páratartalom ideális környezetet biztosít a szúnyogok, legyek és egyéb rovarok számára, amelyek különböző fertőző betegségeket terjeszthetnek.

“Hatékony rovarirtó szerek használata, különösen a szabadban és a vízgyűjtő területeken, kulcsfontosságú a betegségek terjedésének megakadályozásában. A megfelelő rovarirtás segít megelőzni olyan betegségeket, mint a nyugat-nílusi láz és egyéb vírusok”

– mondta.

Az árvíz és áradás által érintett területek alapos szárítása és szellőztetése segít megelőzni a penészképződést és a további károk kialakulását.

Kapcsolódó cikkek