Kínai beruházások kis hazánkban

Kínai beruházások kis hazánkban

Kínai nő számolja a pénzét

Most lássuk Kína magyarországi beruházásairól és beruházási kezdeményezésekről álló összeállítását az elmúlt egy évben: az utóbbi években erősödő magyar-kínai gazdasági kapcsolatok fontos állomása volt Orbán Viktor miniszterelnök 2010. novemberi kínai látogatása, amelynek fő célja a két ország közötti gazdasági kapcsolatok elmélyítése, a kínai tőke Magyarországra vonzása volt.

Orbán Viktor és Ven Csia-pao

Orbán Viktor és Ven Csia-pao

2010. augusztus 23. – A második legnagyobb kínai távközlési berendezéseket gyártó vállalat, a ZTE Corp. közleménye szerint a cég szerződést kötött teljes második, harmadik és negyedik (LTE) generációs mobil hálózati berendezések szállítására és hálózat kiépítésére a Telenor Magyarország mobilszolgáltató vállalattal. A szerződés értelmében a ZTE Magyarországon az elkövetkező öt évben építi ki a rendszert.

2010. szeptember 13. – Kínai-magyar ügyvédi iroda kezdte meg működését Magyarországon a kínai cégek magyarországi, illetve a magyar cégek kínai gazdasági, beruházási tevékenységének elősegítésére.  2010. szeptember 20. Kínai befektetők vásárolták meg a szolnoki Tisza Szállót, és októbertől a hotel mellett éttermet és fürdőt is magában foglaló létesítményt üzemeltetnek. 2011. január 31. A kínai Wanhua Industrial Group felvásárolta a BorsodChem Zrt.-t, amelynek kilencvenhat százalékos tulajdonosa lett.

Kezet rázó felek

A Wanhua Industrial Group egyik leányvállalata, a Yantai Wanhua Kínában a legnagyobb – az építőanyag és szigetelőanyag-iparban szükséges – MDI (metilén-difenil-diizocianát) gyártó, míg a BorsodChem Európa egyik legjelentősebb MDI és elsősorban a jármű és bútoriparban használatos TDI gyártója.

Mindkét vállalat a saját kontinensén az iparág vezető termelője, az integrációval pedig globális szereplővé váltak. A Wanhua 2010-ben összesen 140 millió euró forrást biztosított a BorsodChemnek, miután megállapodtak a vállalat tőkeszerkezetének átstrukturálásáról.