fotó: pixabay.com

Így indított New York csütörtökön

Így indított New York csütörtökön

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az amerikai értékpapírpiacokon az előző napi vegyes zárás után.

New Yorkban a DJIA-30 index 0,09 százalék, az S&P-500 index 0,15 százalék, a Nasdaq Composite index 0,27 százalék veszteséget mutatott a kereskedés kezdetén. Az amerikai piacok nyitásakor az európai tőzsdéken is több-kevesebb veszteségben jártak az árfolyamindexek. A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 0,28 százalékos, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,19 százalékos mínuszt jelzett.

A befektetői hangulat romlása a vártnál gyengébbnek bizonyult kínai makrogazdasági mutatóknak tulajdonítható, amelyek kétségeket támasztottak a világgazdasági növekedés várható ütemével kapcsolatban.

A kínai statisztikai hivatal csütörtökön közölt adatai szerint az ipari termelés éves összevetésben 4,7 százalékkal nőtt, messze elmaradva az elemzők által jósolt 5,4 százalékos növekedéstől, illetve a szeptemberi 5,8 százaléktól. A kiskereskedelmi forgalom szintén nem a várakozásoknak megfelelően teljesített: a tavalyi azonos időszakihoz képest 7,2 százalékkal nőtt októberben a szeptemberi 7,8 százalék után, miközben elemzők enyhe erősödésre, 7,9 százalékra számítottak. A kiskereskedelmi forgalom ezzel féléves mélypontra esett, utoljára áprilisban mértek szintén 7,2 százalékos növekedést, ami akkor 16 évre visszamenőleg a legrosszabb adat volt.

A beruházások éves összehasonlításban 5,2 százalékkal nőttek Kínában az év első tíz hónapjában, ezzel az eddig mért leggyengébb eredményt produkálták. Elemzők arra számítottak, hogy ismétlődik majd a szeptemberi 5,4 százalékos eredmény.

Az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok rendeződésébe vetett reményeknek és a vártnál jobbnak bizonyult vállalati eredmény-beszámolóknak köszönhetően azonban a részvényárfolyamok erőteljesen emelkedtek az elmúlt hetekben. Annak ellenére is, hogy a kereskedelmi kapcsolatok rendeződésével szemben időről időre kételyek is felmerültek. Az S&P-500 index például jó úton halad afelé, hogy sorban a hatodik hetet fejezze be nyereséggel. Az olajár emelkedett csütörtökön az amerikai nyersolajkészletek váratlan mértékű csökkenése miatt, annak ellenére is, hogy az OPEC az amerikai palaolaj-termelés korábban prognosztizáltnál kisebb mértékű növekedését jelezte előre 2020-ra.

Az áremelkedés mértékét fékezte a kínai makrogazdasági adatok vártnál gyengébb alakulása is.

A Brent nyersolaj ára az amerikai kereskedés kezdetén 0,98 százalékkal állt magasabban a globális kereskedelemben 62,98 dolláron hordónként. A WTI ára 0,79 százalékkal 57,57 dollárra emelkedett. Az arany árát a befektetői kockázatkerülés emelte meg az értékőrző befektetési eszközök iránt megnövekedett keresletnek köszönhetően. Az arany spot ára 0,41 százalékkal unciánként 1468,88 dollárra emelkedett. Az eurót 0,04 százalékkal jegyzik gyengébben 1,1002 dolláron.

Kapcsolódó cikkek