Csökkenéssel nyithatnak a főbb európai piacok

Csökkenéssel nyithatnak a főbb európai piacok

Csökkenéssel nyithatnak csütörtökön a vezető európai értéktőzsdék, a Brexit mellett a gazdasági növekedés miatti aggodalmak erősödésének következményeként. 

Az IG Markets londoni elemzőcég a határidős indexek alapján arra számít, hogy a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 41 ponttal, 0,7 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 66 ponttal, 0,7 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 29 ponttal, 0,7 százalékkal esik nyitásban. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton szerdán, de visszafogta az amerikai gazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az idén továbbra is két kamatemelést valószínűsít.

A japán jegybank sem változtatott monetáris politikáján csütörtöki kamatdöntő ülésén, de mérsékelte az infláció emelkedésével kapcsolatos optimizmusát. A döntés nyomán tovább erősödött, húszhavi csúcsra ugrott a jen dollárhoz viszonyított árfolyama. 
Az ausztrál jegybank arra figyelmeztetett, hogy a kínai vállalatok adósságállományának növekedése fokozza a kínai gazdaság kemény landolásának kockázatát.

Csütörtökön több fontos makroadat is várható. A nap folyamán kamatdöntő ülést tart a svájci és a brit jegybank is. Az Európai Unió statisztikai hivatala délelőtt közli az uniós és az euróövezeti fogyasztói árak májusi alakulásának adatsorát, délután az Egyesült Államokban teszik közzé a fogyasztói árak májusi statisztikáját. Délelőtt adják ki a brit kiskereskedelmi forgalom májusi alakulását tükröző adatokat is. 
Az olaj világpiaci ára továbbra is csökken az amerikai kereskedelmi olajtartalék vártnál kisebb mértékű csökkenése, valamint a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnésétől (Brexit) való félelmek miatt.

Közép-európai idő szerint reggel fél nyolckor az észak-tengeri Brent augusztusi szállításra hordónként (159 liter) 48,58 dollárba került, 39 centtel, 0,80 százalékkal lett olcsóbb az ázsiai kereskedésben. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára júliusi szállításra hordónként 46 centtel, 0,96 százalékkal, 47,55 dollárra esett.

Ázsiában gyengültek a tőzsdeindexek a Brexit miatti aggodalmak miatt, valamint az amerikai és a japán jegybank döntésének nyomán. 
Tokióban 3,22 százalékos, Hongkongban 2,21 százalékos, Ausztráliában 0,08 százalékos, Dél-Koreában pedig 0,95 százalékos mínuszban álltak az irányadó mutatók a záráshoz közeledve. Sanghajban 0,14 százalékos veszteséget, Sencsenben viszont 0,10 százalékos pluszt mutattak az indexek. A Morgan Stanley Capital International, a világ egyik legnagyobb befektetési szolgáltatója által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,9 százalékkal csökkent.

Öt nap gyengülés után a nyugat-európai tőzsdék szerdán emelkedéssel zártak. 
A frankfurti DAX-index 87,51 ponttal, 0,92 százalékkal, 9606,71 pontra, a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 43,27 ponttal, 0,73 százalékkal, 5966,80 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 41,25 ponttal, 1,00 százalékkal, 4171,58 pontra nőtt. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 1,34 százalékkal 2834,75 pontra, a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSE Eurofirst 300 indexe pedig 0,90 százalékkal, 1271,45 pontra nőtt.