A Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége Drón Tagozata a Magyar Honvédség Kiberműveleti Parancsnokságával és a Drónpilóták Országos Egyesületének támogatásával szervezte meg a Drónia Road Show konferenciasorozatát, amelynek utolsó állomása csütörtökön a csepeli BKSZC Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban volt. A konferenciasorozat a kibertérrel, mesterséges intelligenciával és annak védelmével foglalkozott, és a drón- és robotika oktatását népszerűsítette középiskolásoknak.
Kajári Ferenc megnyitójában arról beszélt, a drónok néhány éve még a tudományos-fantasztikus filmek világába tartoztak, de ma már kézzelfogható közelségbe kerültek, ezért már a honvédségnek is vannak drónokkal, kibertérrel, információs műveletekkel foglalkozó egységei.
Felidézte, a Magyar Honvédségnél 2007-ben jelentek meg az első drónok és azóta is folyamatos a beszerzésük, egyre fejlettebb eszközöket vásárolnak, rendszeresítenek, egyre több területen. Megjegyezte: ma már nem csak a felderítésben játszanak szerepet a drónok, de például a tűzszerészek is alkalmazzák azokat. A kibertérről azt mondta, az is átszövi mindennapi életünket, és a terület fontosságát jelzi, hogy a NATO-ban is önálló műveleti térként ismerik el. Ha egy velünk szembenálló fél a kibertérben intéz támadást a mindennapi életünket biztosító szolgáltatások, rendszerek ellen, annak rövid idő alatt komoly hatásai lesznek – indokolta meg, miért kell a honvédségnek foglalkoznia a területtel. A vezérőrnagy az előadássorozatról szólva kiemelte: az öt alkalom során több mint 1200 diák kapott átfogó képet a drónokról, mesterséges intelligencáról, kibertérről. Németh Szilárd, a térség fideszes országgyűlési képviselője, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos arról beszélt, egyre gyorsabb ütemben fejlődnek a drónok, és már nemcsak védelmi, honvédelmi szerepben jelennek meg, de a mindennapokban is, ehhez pedig alkalmazkodnunk kell.
Felhívta a diákok figyelmet az innováció fontosságára, mint egy olyan eszközre, amivel Magyarország sokat tehet védelmi képességeinek a fejlesztése érdekében.
Pozderka Gábor ezredes, a MH Kiberműveleti Parancsnokság parancsnoka arról beszélt, a honvédség sem tudja függetleníteni magát a kibertértől, ezért folyamatosan fejlesztik ezt a területet az ország védelme érdekében. Felhívta a figyelmet arra, ha a haditechnikai eszközök kommunikációs csatornáit megbénítják, akkor a harckocsik nem tudnak elindulni. Mint mondta, biztonságosan kell tudni üzemeltetni a harckocsikat, helikoptereket, ez pedig a kiberműveleti parancsnokságon dolgozók feladata.