Kroó Norbert szerint ez viszi előre a tudományt

Kroó Norbert szerint ez viszi előre a tudományt

Az e-tudomány és az e-kutatás kiemelkedő szerepet játszik a következő évtizedek könyvtári szolgáltatásaiban, amelyekben azonban a hagyományos feladatokat is meg kell tartani. Ezt mondta Kroó Norbert akadémikus.

“A könyvtárosok számára az adatok minőségi szelekciója válik egyre fontosabbá, valamint az információk minél könnyebb eljuttatása a felhasználókhoz” – emelte ki Tudomány és könyvtár című előadásában a fizikus.

Kroó Norbert szólt arról, hogy a tudomány napjainkra a korábbinál sokkal inkább beépült a gazdaságba, az átlagember szeme elé kerül, a gazdasági fejlődés hajtóerejévé vált. Kitért arra, hogy a tudomány hagyományos technológiái kimerülőben vannak, az újak közül a jövő szempontjából a nanotechnológia, a biotechnológia, az információs technológia, valamint ezek kombinációi számítanak a legfontosabbnak.

Az akadémikus megjegyezte, hogy a tudomány sem képes minden problémát megoldani, nem látható dolgokat igazolni, etikai dolgokban útmutatást adni vagy különbséget tenni értékes és kevésbé értékes között.

“A tudományos eredmények realizálásának sebessége egyre gyorsabb, ami azt jelenti, hogy egyre több információt kell begyűjteni, miközben az ismeretek elévülése egyre gyorsabb. Ezért változnak a tudományos kutatási módszerek is, kiemelten fontossá válik az adatbázisokban történő eligazodás” – mondta Kroó Norbert. Hozzáfűzte, hogy a tudományt mások mellett a hozzáadott érték, az összefogás, a hálózatosodás, a kiválóak támogatása, a megfelelő infrastruktúra és nem utolsó sorban a társadalmi támogatottság viszi előre.

Előadásában a fizikus felhívta a figyelmet arra is, hogy a következő ötven évben tízmilliárdra emelkedik a Föld lakossága, és jelenleg nem áll rendelkezésre ennyi ember energetikai igényét kielégíteni képes technológia.

A konferenciát megnyitó Padányi József dandártábornok, az NKE tudományos rektorhelyettese hangsúlyozta: egyeteme idén és jövőre komoly anyagi fejlesztésben részesül uniós forrásból, amelyből 21. századi képesség, tudásközpont, információs bázis jön létre. A Széchenyi 2020 program keretében 11,5 milliárd forintot költhetnek a jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztésre.

“A Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek fontos, hogy a tudást, az információt átadja. Hogy ezt miképpen teszi, ebben a könyvtárnak meghatározó szerepe van. Tanulóink ma minden olyan applikációt örömmel vesznek, amelyet bármikor használni tudnak, és keveset kell vele bajlódni. Az uniós fejlesztési forrásból ehhez az igényhez is alkalmazkodnunk kell” – mondta Padányi József.

Az Oknyomozó tudomány – Tudományfeltáró könyvtár című országos konferencián a résztvevők a tudományos kutatások feltételeinek, eszközeinek, támogatásának megközelítésébe nyerhetnek betekintést kutatók, jogászok, könyvtárosok és fejlesztők szemszögéből.