Feltámaszottak egy kihalt fajt

A Rheobatrachus silus szájában kicsinyével, a békafaj 1983-ban kihaltReaktiválta egy kihalt Ausztráliai békafaj génállományát tudósok egy csoportja. Egy „halott” sejtmagot ültettek be egy másik béka tojásaiba, így sikeresen állítottak elő új embriókat.

A Rheobatrachus silus nevű fajra az volt a jellemző, hogy lenyelte a tojásait, amiket később a gyomrában költött ki. Ezt követően a száján keresztül hozta világra utódait. A faj 1983-ban halt ki.

A Lazarus Project csapata viszont most sikeresen pótolta a sejtmagot az 1970-es évekből származó szövetmintákból, amiket 40 évig tartottak mélyfagyasztásban. A kutatás célja az volt, hogy életre keltsék a békát.

Öt éve ismétlődő kísérletek során a kutatók sejtmag átprogramozásnak (somatic cell nuclear transfer) nevezett laboratóriumi eljárást használták. Egy távoli rokonságban lévő béka tojásait használták fel, majd eltávolították annak sejtmagját és pótolták a kihalt faj hámszövetéből. Pár tojás sikeresen eljutott az embrió fázisba. Habár egyik embrió sem élte túl pár napnál tovább, a genetikai tesztek megerősítették, hogy az osztódó cellák a kihalt béka genetikai állományát tartalmazták. Az eredményeket még nem publikálták.