Nincs ok a pánikra

Szlávik János infektológus szerint nincs ok a pánikra, amiért Szlovéniában regisztráltak egy zikavírusos megbetegedést, a terhes nők viszont ne kockáztassanak azzal, hogy olyan területre utaznak, amely érintett.

Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház főorvosa az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában hangsúlyozta, mind Közép-Európában, mind Magyarországon lehetetlen, hogy terjedjen a zikavírus. Európában a Földközi-tenger térségében jelen vannak az azt terjesztő szúnyogok, amelyektől tehát meg lehet fertőződni, de a betegség emberről emberre csak “nagyon-nagyon ritkán”, szexuális úton terjed – mondta. 

Nem kell tehát pánikba esni, amiért egy csütörtöki hír szerint Szlovéniában megjelent a betegség egy Brazíliából hazatérő sportolónál, és akkor sem kell majd, ha az olimpia után netán Magyarországon is megjelenik – fűzte hozzá.


A főorvos kifejtette, az esetek legnagyobb részében a zikaláz jóindulatú, gyors lefolyású betegség, amely néhány napig enyhe lázzal, hőemelkedéssel, szemgyulladással, bőrkiütéssel jár. Ugyanakkor van néhány speciális tulajdonsága: rendkívül veszélyes a terhes nőkre és időnként központi idegrendszeri szövődményeket képes okozni. 


Az előbbiről az infektológus azt mondta, az, hogy százból egy szúnyogcsípés fertőző, hatalmas esélyt jelent a megfertőződésre, ezért a terhes nőknek nem szabad kockáztatniuk azzal, hogy a vírussal érintett térségbe utaznak. Az új eredmények szerint a vírus a csecsemőknek kisfejűséget idéz elő, de koraszülést, meszesedést is okoz, továbbá idegrendszeri kórképekkel is összekötik – figyelmeztetett. 
Emellett a zikaláz minden ezredik esetben bénulást okoz, ami ugyan ijesztő, de az esetek 99 százalékában szintén tünetmentesen elmúlik – tette hozzá.

A zikavírus Közép- és Dél-Amerikában a legelterjedtebb, Európában csak az ezekből az országokból hazatérő turistáknál regisztrálták eddig a betegséget. Az elmúlt hónapokban a térségbeli országok közül a betegség megjelent Szlovéniában, Szlovákiában és Csehországban. Az Európai Unió és a Európai Szabadkereskedelmi Társulás országaiban eddig hétszáz vírusfertőzöttet vettek nyilvántartásba.


Amerikai szakértők bizonyítottnak tartják, hogy a vírus mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál. Brazíliában tavaly október óta több mint négyezer ilyen csecsemő jött világra. 
A kórokozó Afrikából származik, először az ugandai Zika erdőben, egy terhes majomban azonosították 1947-ben, emberben pedig 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére.