Összegyűlnek a híres felülettudósok

Összegyűlnek a híres felülettudósok

Az anyagok felületén zajló atomi szintű folyamatokat vizsgálja mintegy négyszáz kutató a Szegeden hétfőn kezdődő 33. Európai Felülettudományi Konferencián (33rd European Conference on Surface Science - ECOSS). Ezt mondta Berkó András, a tanácskozás elnöke.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Szegedi Tudományegyetem közös reakciókinetikai kutatócsoportjának tudományos tanácsadója a konferencia megnyitója előtt újságíróknak úgy fogalmazott, minden kémiai kutatást le lehet fordítani a felülettudomány nyelvére. Solymosi Frigyes akadémikus vezetésével Szegeden csaknem 40 éve folynak ezek az atomi léptékű kutatások, amelyek minden szennyezéstől, zavaró tényezőtől mentes körülmények között vizsgálják, hogyan zajlanak le az elemi folyamatok – tudatta a szakember.

Ezek az alapkutatások teremtették meg azokat a módszereket, amelyeket a mai nanotechnológia használ. A tudományág eredményeit hasznosítják az energiatárolás új módszereinek kidolgozásakor, a különböző katalitikus folyamatok tervezésénél vagy a nanoelektronika területén, amikor már közel atomi szinten hoznak létre áramköröket – magyarázta Berkó András.

Az elnök elmondta, hogy a hatnapos tanácskozásra – bár nevében európai – a tengerentúlról, az USA-ból, Kínából, Japánból és Dél-Koreából is érkeznek résztvevők. A konferencia tematikája érinti az elméleti szilárdtestfizikától az alkalmazásorientált nanotechnológián át a legfrissebb tudományos eredményeket az “intelligens” felületek atomi léptékű kutatásáig. 

Az előadások során bemutatják a hamarosan megnyíló szegedi lézerközpontot, az ELI-ALPS-ot, és a konferencia tudományos programja is érint olyan területeket, amelyek az ott tervezett kutatásokra is ösztönző hatással lehetnek.