A Szent Margit Gimnázium építette a leghosszabb láncrakciót

A Szent Margit Gimnázium építette a leghosszabb láncrakciót

A budapesti Szent Margit Gimnázium Indukció Tudományos Diákkör csapata építette meg a legjobb, 24 kémiai és fizikai reakciót összekapcsoló gépezetet a Láncreakció elnevezésű tudományos versenyben.

Második helyezett a csongrádi Batsányi János Gimnázium csapata lett, harmadik a tapolcai Batsányi János Gimnázium kémia csapata, a közönségdíjat pedig a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanulói vehették át csütörtökön, a verseny díjkiosztóján Budapesten. Az eseményen Sarkadi Lívia, a Magyar Kémikusok Egyesületének elnöke hangsúlyozta: az ilyen típusú játékos megmérettetések nagyon fontosak a kémia népszerűsítésében, hiszen ezek a programok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fiatalok később szakmájuknak válasszák ezt a területet. A BASF által szervezett nemzetközi versenyre Magyarországon kívül nyolc országból összesen 200 nevezés érkezett 176 iskolából. A magyar diákok közül 32 csapat pályázott. Murányi Zoltán, az Eszterházy Károly Főiskola Kémiai, Borászati Kémiai és Borászati Tanszékének tanszékvezetője, a zsűri egyik tagja kiemelte: a végleges döntés meghozatalában a helyes szakmai tartalom mellett, a kísérlet érthetősége és a humor is nagy szerepet játszott. A versenyen induló csoportok kémiatanárukkal segítségével és felügyeletével építettek izgalmas, mozgó szerkezeteket a kémiaórákon tanultak alkalmazásával. Így nem egy kísérletben alkalmaztak látványos színváltozással járó reakciókat vagy gázképződést, gyulladást is. A tanulók egyebek mellett kisautót, hagyományos konyhai eszközöket használtak fel szerkezeteiknél, a második helyezett Csongrádi Gimnázium csapata az éppen felújítás alatt lévő kémiaszertár parkettájából épített

Második helyezett a csongrádi Batsányi János Gimnázium csapata lett, harmadik a tapolcai Batsányi János Gimnázium kémia csapata, a közönségdíjat pedig a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium tanulói vehették át csütörtökön, a verseny díjkiosztóján Budapesten. Az eseményen Sarkadi Lívia, a Magyar Kémikusok Egyesületének elnöke hangsúlyozta: az ilyen típusú játékos megmérettetések nagyon fontosak a kémia népszerűsítésében, hiszen ezek a programok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fiatalok később szakmájuknak válasszák ezt a területet. A BASF által szervezett nemzetközi versenyre Magyarországon kívül nyolc országból összesen 200 nevezés érkezett 176 iskolából. A magyar diákok közül 32 csapat pályázott. Murányi Zoltán, az Eszterházy Károly Főiskola Kémiai, Borászati Kémiai és Borászati Tanszékének tanszékvezetője, a zsűri egyik tagja kiemelte: a végleges döntés meghozatalában a helyes szakmai tartalom mellett, a kísérlet érthetősége és a humor is nagy szerepet játszott. A versenyen induló csoportok kémiatanárukkal segítségével és felügyeletével építettek izgalmas, mozgó szerkezeteket a kémiaórákon tanultak alkalmazásával. Így nem egy kísérletben alkalmaztak látványos színváltozással járó reakciókat vagy gázképződést, gyulladást is. A tanulók egyebek mellett kisautót, hagyományos konyhai eszközöket használtak fel szerkezeteiknél, a második helyezett Csongrádi Gimnázium csapata az éppen felújítás alatt lévő kémiaszertár parkettájából épített dominósort, amelynek ledőlése adta ki a láncreakció befejező képét. A verseny célja, hogy a diákok közelebb kerüljenek a természettudományokhoz, felismerve azok szerepét a mindennapokban és a jövő fenntartható fejlődésében.A nyertes munkákat és a pályázatra beküldött videókat a http://goo.gl/1lhCkK oldalon lehet megnézni.

Kapcsolódó cikkek