Van megoldás az állatok tumorára

Van megoldás az állatok tumorára

rinocérosz

A nőstény orrszarvúk gyakran szenvednek a szaporodási szerveket érintő jóindulatú tumorban. Ez megnehezíti az állat számára, hogy utódot hozzon világra. Német és osztrák szakértők a Plos One című szaklapban számoltak be egy új oltásról, amely megakadályozza ezeknek a tumoroknak a kialakulását és újraképződését. 

Az állatkertekben vagy állatparkokban élő nőstény indiai orrszarvúk (Rhinceros unicornis) méhében vagy hüvelyében kialakulhatnak jóindulatú tumorok. Ha a daganat túl nagy, korlátozza az állat szaporodási képességét. Párosodáskor fájdalmat okoznak, fogantatási problémákhoz, vetéléshez vagy halvaszületéshez vezetnek. Az operáció azonban az állatok vastag bőre miatt nem lehetséges. Tumort már szabadon élő szumátrai orrszarvúnál (Dicerorhinus sumatrensis) is találtak. 

A berlini Leibniz Intézet és a Bécsi Állatorvosi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan oltást, amely befolyásolja a nemihormon-kiválasztást. A hatóanyag az állat gonadoliberin nevű hormonjához hasonlóan viselkedik. Ez a hormon szabályozza a szexuális hormonok kiválasztását és ezzel együtt a petefészek aktivitását. Az oltásra reagálva antitest termelődik, ami blokkolja a gonadoliberint. Emiatt megáll a szexuális hormon kiválasztása, a ciklus és a nőstény termékenysége szünetel. Mivel a nemi hormon “takarékra áll”, a tumor sem nő tovább, sőt csökkenhet is a mérete.

A kezelést sikeresen alkalmazták szélesszájú orrszarvúnál (Ceratotherium simum) és indiai orrszarvúknál. Bár az oltás előtt a vizsgált állatok petefészkei aktívak voltak, az erős tumorképződés miatt mégsem termékenyültek meg. Három hónappal az első oltás utána kutatók ultrahangos vizsgálatokkal megállapították, hogy a tumorok mérete a felére csökkent. 

Egyelőre nem tudni, hogy a kezelés hatására visszaállítható-e a nemi ciklus az orrszarvúknál. Hasonló kezelést végeztek lovaknál is, esetükben az oltás után bizonyos idő elteltével visszaállt a normális ciklus és az állatok újra termékennyé váltak. 

“Ha a nőstény orrszarvúk ciklusa egy egyszerű oltással megállítható, majd termékenységük újra helyreállítható, akkor az oltás kifejlesztése hatalmas állatorvos-tudományi előrelépést jelent. Különösen az emberi felügyelet alatt élő orrszarvúk egészségének jövője szempontjából” – fejtette ki Robert Hermes berlini kutató.