Mindenki a titokra kíváncsi

fotó: telegraph.co.uk Továbbra is nagy az érdeklődés Németországban az egykori keletnémet állambiztonsági hatóság (Stasi) iratanyaga iránt, a bő száztízezer folyóméternyi aktát kezelő hivatalhoz az idén havonta több mint ötezer megkeresés érkezett. Ezt írta a Der Tagesspiegel című lap kedden.

Az idén decemberig hatvanezernél is többen kértek betekintést a rájuk vonatkozó iratokba. Tavaly egész évben 88 000 ilyen kérelem érkezett. Az idén ezt a számot várhatóan nem érik el, de az érdeklődés továbbra is jelentős – mondta a Berlinben működő hivatal vezetője, Roland Jahn. Magánszemélyek nemcsak a saját magukra, hanem az elhunyt közeli hozzátartozóikra vonatkozó iratokat is kikérhetik, ezt egy 2011-es törvénymódosítás tette lehetővé. Az idén már több mint négyezer ilyen típusú irat-betekintési kérelmet nyújtottak be. Az 1990 óta működő hivatalnál az első időkben még háromezer kutató dolgozott, az idén viszont már csak felannyian vannak. Ezért a várakozási idő hosszú, különösen azoknak az esetében, akikről sok iratot készített a Stasi. Az esetek nagyjából egyharmadában több mint két évig tart az akták adatvédelmi vizsgálata – mondta Roland Jahn. Állami, önkormányzati szervezetektől decemberig 7381 megkeresés érkezett, ezek egy része bizalmas munkakör betöltésére jelölt személyek biztonsági ellenőrzésére – átvilágítására – vonatkozott. Számos szervezet kitüntetések, díjak átadása előtt is a hivatalhoz fordul, felvilágosítást kér a kitüntetésre jelölt személyek és a keletnémet állambiztonság kapcsolatáról. Az idén eddig 329 ilyen megkeresést regisztráltak. 

A Stasi iratanyagát kezelő hivatal jövője bizonytalan. Politikusi és szakértői körökben sokan úgy vélik, hogy csak 2019-ig, a rendszerváltás 30. évfordulójáig van rá szükség, mert a harmadik évtized végére befejeződik a keletnémet állambiztonsági múlt feltárása. Az előző törvényhozási ciklusban a konzervatív-liberális kormány azt tervezte, hogy egy szakértői bizottságot állít fel a hivatal helyzetének rendezésére. A tervek nem valósultak meg, az előző héten hivatalba lépett új, konzervatív-szociáldemokrata kormány koalíciós szerződése pedig lényegében ugyanezt az ígéretet tartalmazza. 

Roland Jahn szerint nemcsak a Stasi-iratok sorsáról, hanem a keletnémet állampárti diktatúra feldolgozásáról van szó. “A munkánk vezérlő elve az, hogy a diktatúrát megérteni, a demokráciát pedig formálni, alakítani kell, és ezt nem lehet határidőkhöz kötni. Az állambiztonsági iratokat hozzáférhetővé kell tenni korlátlan időre, hiszen az NDK bukása után felnőtt nemzedékek kérdéseire is válaszokat adnak” – mondta a hivatal vezetője.