Vettel győzött, de még nem világbajnok

Sebastian VettelSebastian Vettel

A világbajnoki címvédő Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája nyerte meg vasárnap a Forma-1-es Japán Nagydíjat, ezzel tovább növelte előnyét az összetettben, de még nem ünnepelheti sorozatban negyedik vb-diadalát.

A 26 éves versenyző idei 9., pályafutása 35. futamgyőzelmét aratta Szuzukában, mögötte csapattársa, az év végén a Forma-1-ből visszavonuló ausztrál Mark Webber végzett a második, Romain Grosjean, a Lotus francia pilótája pedig a harmadik helyen. Vettel összetettbeli egyetlen riválisa, a spanyol Fernando Alonso (Ferrari) a negyedik pozícióban ért célba, így hátránya 90 pontra nőtt a német címvédővel szemben, s megmaradt a matematikai esélye arra, hogy a hátralévő négy futamon utolérje Vettelt. A rajtnál Vettel beragadt egy kicsit, a negyedik pozícióból startoló Grosjean így kívülről megelőzte őt, sőt, az első kanyarba az élen fordult be. A pole pozícióból induló Webber másodiknak sorolt be, míg a harmadik helyről rajtoló Lewis Hamilton (Mercedes) Vettel és Webber között érte el az első kanyart, túl közel ment a német címvédő első vezetőszárnyához, amely kivágta a Mercedes jobb hátsó kerekét. Hamilton a defekt miatt az utolsó helyre csúszott vissza, az első kör végén Grosjean, Webber, Vettel, Nico Rosberg (Mercedes), Felipe Massa (Ferrari), Alonso volt az első hat sorrendje. Az élmezőnyből Webber ment ki elsőnek kereket cserélni, mégpedig a 12. körben, s ekkor Massa is bent járt a boxban. Egy körrel később Grosjean és Rosberg autójára is friss abroncsok kerültek, majd a 14. körben Alonso, s az élmenők közül utolsóként Vettel járt a boxban. Az első kiállások után így a 18. körben az első három sorrendje változatlan volt, a más taktikával versenyző ausztrál Daniel Ricciardo (Toro Rosso) azonban a negyedik helyen haladva kissé feltartotta a mögötte érkezőket, köztük a két Ferrarit és a kiválóan versenyző Nico Hülkenberget (Sauber). Rosberg közben egy boxutca-áthajtásos büntetést kapott, mert a kerékcseréjénél majdnem összement a boxban Sergio Perezzel (McLaren). Az élen változatlanul Grosjean haladt Webber és Vettel előtt, mögöttük Hülkenberg, Alonso, Massa volt a sorrend. A 25. körben Webber autóján ismét kereket cseréltek, öt körrel később Grosjean és Hülkenberg is letudta második boxkiállását, majd a 31. körben Alonso kapott új abroncsokat. Közben Massa a második kerékcseréjénél túl gyorsan hajtott a boxban, ezért áthajtásos büntetést kapott a versenybíróságtól. Vettel egészen a 37. körig várt a második kerékcserével, s Grosjean mögé jött vissza a pályára. Az élen Webber haladt, mögötte sorrendben Grosjean, Vettel, Hülkenberg, Alonso és Kimi Räikkönen (Lotus) száguldott.  Vettel a 41. kör kezdetén gond nélkül megelőzte Grosjeant, 10 körrel a leintés előtt pedig Webber az élről kiállva harmadszor hajtott a boxba kerékcserére. Alonso a hajrában megelőzte Hülkenberget és feljött a negyedik helyre, Webber pedig az 52. körben elment Grosjean mellett. Vettel győzelmét már semmi sem veszélyeztette, Räikkönen pedig még egy pozíciót nyert az utolsó körökben, amikor megelőzte az ötödik Hülkenberget. A világbajnoki sorozat két hét múlva, az Indiai Nagydíjjal folytatódik.