Minőség ínyenceknek. Beszélgetés Freed Péterrel és Kerényi Péterrel

Minőség ínyenceknek. Beszélgetés Freed Péterrel és Kerényi Péterrel

Freed Péter és Kerényi Péter

Amikor megbeszéltük az interjút, még fogalmam sem volt arról, milyen reggel 10-kor  gyertyafényes asztalnál és egy jó pohár cabernet sauvignon mellett rántottát vacsorázni. Hogy ez képzavar lenne? Általában. De nem a Best of Budapest két vezérénél, akik mellett mindig valami jó dolog történik. Ha más nem, legalább Barna Sándort, a Symbol étterem tulajdonosát láthatja az ember statisztaként fel-alá sétálni reklámfilmjének forgatása közben. Freed Péter a Best of Budapest kiadvány kiadója és Kerényi Péter a könyv főszerkesztője különleges helyszínt és helyzetet varázsolt ehhez a beszélgetéshez, amit abból az apropóból ejtettünk meg, hogy megjelent a Best of Budapest & Hungary könyv legfrissebb száma. Finom csemege igazi ínyenceknek.

Kovács Noémi– Ami legelőször feltűnt a könyvön az a címlapfotó, aztán meg ez a jel a jobb felső sarkában. Azért került Fred Astaire a borítóra, mert elsősorban az amerikai magyarokat akarják Magyarországra csábítani?

Freed Péter: Nem. Fred Astaire és a partnere Ginger Rogers a világ egyik legsikeresebb és  legjobban táncoló párja volt. Számunkra megtiszteltetés, hogy a címlapra tehettük őket és nem véletlen. A kép azt sugallja, hogy az emberek szeretnek szórakozni, szeretnek kikapcsolódni, táncolni. Ezt mi angolul úgy nevezzük, hogy stepping out és a mi hitvallásunkat tükrözi. A Best of Budapest kötetben a közönségnek kínálunk minőségi választékot, vagyis megmutatjuk, hol tudnak jót enni-inni, táncolni.

Kerényi Péter: Olyan jó ötlet ez a címlap, hogy, és ez ritkán fordul elő, de sajnálom hogy nem az enyém volt, Freed Péter találta ki. Ez a címlap abszolút megfelel a Best of imidzsnek.

Best of Budapest 2012

– Ők világsztárok és az üzenetet azonnal levettem, de tényleg csak a hangulatot akarták kifejezni a címlappal vagy egy célcsoportot is elképzeltek mögé, akik ezek szerint nem a határon túli magyarok?

Freed Péter: Elsősorban a hangulat, a minőség miatt választottuk, de a könyv célcsoportjának is megfelelnek. Az international, vagyis a nemzetközi, világjáró embernek szeretnék elmondani, Magyarországon melyek a legjobb éttermek és szállodák, amelyek már az international sztenderdekhez igazodnak.

– Egyébként van olyan hely Budapesten, ahol egy ilyen táncos, bálos, éjszakai mulatóban egy modern Fred Astaire fel tudna lépni?

Freed Péter: Vannak ilyen mulató helyek. Ott az Arizona színpad vagy az Orfeum az ötödik kerületben, de a Cotton Club is ilyen.

Kerényi Péter: Igen, ez ott van a Jókai utcában. Van színház terme és táncos műsora is. 

– Ez a jel itt a sarokban mire való, mire jó?

Kerényi Péter: Ez a QR kód, ami a Quick Response (gyors visszaigazolás) rövidítése. Úgy működik, hogy az ember fogja az okostelefonját és miután a megfelelő programot letöltötte, ami scannerként működik, a telefont a jel fölé tartja, hogy QR kódról addicionális üzeneteket olvasson le. Ezzel máris a www.bestofbudapest.com oldalon találja magát, a weboldal ugyanis szorosan együttműködik a könyvvel. Ezt azt is jelent, hogy a könyv exkluzív, csak korlátozott példányszámban nyomtuk. Az információhoz viszont, amely a könyvhöz képest is folyamatosan frissül, korlátlan hozzáférést szeretnénk nyújtani. Egyébként ez a módszer nagyon sokfajta megjelenítést segít. Az írásos hirdetésre kattintva az étterem reklámfilmjét is meg lehet nézni. Egy nyomtatott újság esetében, például a Diplomacy and Trade-nél pedig a QR-kóddal plusz információk érhetők el olyan módon, hogy az újság felhangzik, képet ad és megmozdul.

– Észrevettem, hogy több mint nyolcvan étterem van ebben a kötetben, és idén már egész Magyarországra kiterjesztették az érdeklődési körüket, ráadásul wellness hoteleket is bemutatnak. Hogy pontos legyek, huszonöt szállodát, nyolcvannégy vendéglátóhelyet és tizenhét borászatot ajánlanak. Hogy kell elképzelni, minden városban van egy kis csoport, négy-öt ember, akinek az a feladata, hogy reggel felkeljen, megebédeljen, vagy megvacsorázzon egy jó helyen, végigjárja az összes hotelt és leírja az élményeit vagy maguk járnak végig mindent, gyakorlatilag Mátyás királyként az egész országban, és próbálják ki a legjobb éttermeket?

Freed Péter: Bár lenne egy ilyen csapatunk! Elképzelhető, hogy lesznek országos szinten kollégák, akikkel együtt dolgozunk majd, akik ismerik a helyi viszonyokat, a minőségi helyeket, de egyelőre a saját kollégáinkkal kezdünk, aztán bővítjük majd a lehetőségeket. Magyarország kis ország, szóval itt pár óra alatt határtól határig tudunk utazni. Szóval nem olyan nagy stressz ezeket a nagyon jó helyeket megtalálni és kipróbálni, sőt, élmény, úgyhogy még ingyen is vállalnám.

Kerényi Péter: Az a helyzet, hogy azért van ennek a munkának nehézsége is. Odavezetni üres gyomorral mindig egyszerűbb, mint vissza tele gyomorral.

– Egy nap hány órát kell tornázni ahhoz, hogy az ember formában tartsa magát egy ilyen könyv megszerkesztéséhez? Hiszen könnyen feljönnek a plusz kilók.

– Freed Péter: A stáb finomságokat eszik lelkifurdalás nélkül. Péter és én finomságokat eszünk lelkifurdalással, utána meg ráállunk a mérlegre. Ugyanakkor a minősítésnek nem része, hogy a mérleg mit mutat, tehát ez önmagában nem szempont. Ráadásul ez egy 1 éves folyamat, szóval nagyon szépen eloszlik a falatozás lehetősége.

Kerényi Péter: Ha más brandekre tekintünk a budapesti kiadói világban, például a Diplomacy& Trade-re, amit szintén mi adunk ki, azt mondhatjuk, hogy a diplomáciával és a nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozni ugyancsak nem egy étkezésmentes foglalatosság.

– Freed Péter: A Best of Budapest egyébként a Konyhaművészet című újságból is merített. Ez országos lapként indult 1989-ben, nagyon sokáig folyóiratként  lehetett olvasni, de úgy körülbelül négy éve már csak az interneten adjuk ki és csak magyarul: www.konyhamuveszet.hu. A Konyhaművészet volt az első, amelyik top 10 vendéglátót bemutatta.

– Ha már a szempontokról esett szó, hogyan lehet megszerezni a Best of Budapest díjat? Önöknél lehet jelentkezni személyesen vagy valakinek ajánlani kell az éttermet?

– Freed Péter: Szoktak ajánlani, de lehet jelentkezni is és akkor elindul a minősítési procedúra. Több szempont alapján döntünk, amikor a minőséget vizsgáljuk. Így lehet bekerülni a klubba.

– Konkrétan mit vizsgálnak? 

Kerényi Péter: Nagyon sok mindent. Az étel minőségét, a felszolgálás minőségét, az étlap kinézetét, az ár-érték viszonyokat, a helynek a jellegét, a tisztaságát, a parkolási lehetőséget, de a korrektséget is és még sorolhatnám.

– A környezetet is? Egy budainak például nagyobb esélye van bekerülni csak azért, mert szép panorámája van?

Kerényi Péter: Nem, a környezet csak egy adottság. Ha egy étterem egy gyönyörű panoráma mellett kínál csapnivaló ennivalót, az nem fog bekerülni, de ha a kilátások jobbak a minőségi kosztra, mint mondjuk a várnegyedre, sokkal nagyobb esélye van.

– Észrevettem, hogy a könyvben benne van a Kádár-étkezde is. Az hogy került bele?

Freed Péter: Ez Péter kezdeményezése volt, ugyanis lett egy új kategóriánk.

Kerényi Péter: Ezt a kategóriát pedig úgy nevezik, hogy „iconic places””, magyarul ikonikus vendéglátóhelyek. Vannak olyan helyek, amelyek nemzetközi viszonylatban, a csillagaik számától teljesen függetlenül nagyon jó, jellegzetes helyeknek minősülnek. Olyanok, amelyeket a rövid ideig itt tartózkodó külföldinek is érdemes megkeresni A Kádár, a Gerbeaud, a Gundel minden nagy, nemzetközi útikönyvben szerepel. Na most, ha kivívták azt a jogot, hogy egy nemzetközi útikönyvben szerepeljenek, és ezt joggal tették, és a nemzetközi útikönyv személyes ellenőrének a próbáját is kiállták, akkor ők természetesen Best of Budapestnek minősülnek.

Freed Péter: Amikor ’90-ben idejöttem, a város tele volt az ilyen a „posztszocialista” éttermekkel. Ezek ma már nosztalgikus helyekké váltak és mit sem változtak. Sokszor családi vállalkozások üzemeltetik és egy olyan törzsközönség tartozik hozzájuk, amelyik abszolút ragaszkodik hozzájuk, felkeresi minden délben vagy este.

– Engem rettenetesen izgat, hogy Önök, mint királycsinálók, mint a magyar gourmet élet-halál urai, mindezt hogyan élik meg. Gondolom, nap mint nap akad valaki, aki egekig magasztaló szavakkal illeti a kezdeményezést, de akadt-e például olyan, aki kellemetlen pillanatokat szerzett Önöknek amiatt, hogy nem került a könyvbe, pedig nagyon szeretett volna?

Freed Péter: Vannak olyanok, akik nem felelnek meg, de az ilyen étterem tulajdonosoknak szoktuk elmondani, hogy jövőre is megpróbálhatják, mert a minőséget évről-évre újra ellenőrizzük. Volt olyan étterem, aki egy nagyon jó pillanatában bekerült a könyvbe, de aztán többet soha. Célunk, hogy tartsuk a színvonalat, amit képviselünk.

– Arról van-e valamilyen statisztika, hogy külföldön mennyire fogy ez a kiadvány, hány embert vonz Magyarországra?

– Freed Péter: A kiadványt Magyarországra szántuk, a külföldet elsősorban honlapunkkal érjük el. Ez a könyv már a tizenkettedik és  körülbelül százhúszezer példányt gyártottunk az évek során, ahogy Péter szokta mondani, sok kamionnyit. Ami a statisztikát illeti, a www.bestofbudapest.com –on asztalfoglalási rendszer is működik. Azt tudjuk biztosan, hogy nemzetközileg is érkeznek hozzánk foglalások, még azokba az éttermekbe is, amelyek ebben a legfrissebb kiadványban már nem szerepelnek, de régiebbiekben még benne voltak. Akik jártak már Magyarországon turistaként vagy üzleti úton és hazavitték, megtartották, évek után is újra előveszik, hogy a könyvből válasszanak egy jó éttermet. Úgyhogy van nemzetközi olvasóbázisunk.

– Azt hiszem, most ebből mindenkinek kiderült, amit még nem említettünk, hogy a kiadvány kétnyelvű, magyar-angol. Hol tudja beszerezni az, aki inkább a könyvet lapozgatná, mint a virtuális társkiadványa oldalát?

Freed Péter: Több száz ponton bukkanhat rá a partnereinknél, éttermekben, szállodákban. Könyvesboltban ugyan nem kapható, de beszerezhető a kiadótól postai úton. Csak a postaköltséget kell fizetni, mert a könyv maga ingyen van.

– Kiadóvezető úr, ha összeszámolná, hogy az elmúlt tizenkét évben összesen hány órát töltött azzal, hogy étteremben finomságokat eszik, mekkora szám jönne ki?

– Freed Péter: Gyakorlatilag mindennap legalább egyszer beülök egy étterembe, vagy elutazok egy szállodába, de ezt tényleg minden nap megteszem. Előfordulnak olyasmik, hogy napközben egy étteremben, este egy fogadáson vagyok, szóval megbecsülni sem tudom. Nagyon sok.

A Best of Budapest szép hagyományára a 19. alkalommal megrendezésre kerülő díjkiosztó teszi fel  március 24-én a koronát, ahol, ahogy évről-évre, idén is díjazzák Budapest és most már a vidéki vendéglátóhelyek és szállodák legjavát.

Kovács Noémi