A megbízólevelek átadása előtt az Országház Kupolatermében Téglási András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke kiemelte, az NVB a törvényes határidőnél jóval hamarabb, április 14-re megállapította a választás eredményét, ami két nappal később, a Kúria döntése nyomán jogerőre is emelkedett.
Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke köszöntőjében azt emelte ki, bár a koronavírus-világjárvány és az orosz-ukrán háború miatt “intenzív időket” élünk, országszerte rendben zajlott le a választás és az azzal egy időben tartott népszavazás, az adatokat pedig gördülékenyen dolgozták fel az illetékes szervek.
A megbízóleveleket Téglási András és Nagy Attila elsőként a Fidesz-KDNP közös listáját vezető Orbán Viktornak adta át. Az országgyűlési választás múlt szombaton jogerőre emelkedett hivatalos végeredménye szerint a Fidesz-KDNP pártszövetség 48, a hatpárti (a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd alkotta) összefogás 38, míg a Mi Hazánk Mozgalom 6 listás mandátumot szerzett. A Fidesz-KDNP frakciószövetség listáján szereplők közül Gál Kinga (Fidesz) nem vette át a mandátumát, Halász János (Fidesz) és Nacsa Lőrinc (KDNP) pedig később veszi át megbízólevelét.
Az ellenzéki összefogás listájáról nem vette fel szerdán a mandátumát:
Márki-Zay Péter (Párbeszéd), Dobrev Klára (DK), Karácsony Gergely (Párbeszéd), Jakab Péter (Jobbik), Gyurcsány Ferenc (DK) és a Jobbik alábbi nyolc politikusa: Z. Kárpát Dániel, Brenner Koloman, Lukács László György, Sas Zoltán, Varga Ferenc, Bencze János, Balassa Péter és Szabó Hajnalka. Vadai Ágnes, Gy. Németh Erzsébet, Sebián-Petrovszki László, Varga Zoltán, Gréczi Zsolt, Kálmán Olga, Dávid Ferenc, Kordás László, Komáromi Zoltán (valamennyien DK) jelezte, később veszik át megbízólevelüket.
Nem vette át mandátumát a Mi Hazánk listavezetője, Toroczkai László sem az ünnepségen.
Az április választás eredményeként a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata részéről Ritter Imre kedvezményes mandátumra lett jogosult, ő – a 11 nemzetiségi szószólóhoz hasonlóan – átvette az ünnepségen a megbízólevelét.
Az áprilisi országgyűlési választáson az állandó magyarországi lakhellyel rendelkező választók egyéni választókerületük jelöltjére, valamint pártlistákra, illetve a nemzetiségi választók a nemzetiségi listákra szavazhattak.
A magyarországi lakóhellyel nem rendelkezők pártlistákra szavazhattak levélben. Az országos listáról kiadható mandátumok meghatározásánál az országos listákra leadott voksokat és az egyéni választókerületekben nem hasznosuló, úgynevezett töredékszavazatokat vették figyelembe. Töredékszavazatnak számított az olyan voks, amelyet az egyéni választókerületben olyan jelöltre adtak le, aki végül nem szerzett mandátumot egyéni választókerületben; továbbá ennek minősült még a győztes jelölt minden olyan szavazata is, amely már nem szükséges a mandátum megszerzéséhez, vagyis a második legtöbb szavazatot elérő jelölt eggyel növelt szavazatainak kivonása után fennmaradó szavazatszám.