Varga Zoltán azt mondta, a mintegy 800-1000 résztvevővel megtartott fórumon egyértelműen kiderült, hogy a helybeliek “nem akarnak a környezetükre, gyermekeik, unokáik jövőjére, az egészségükre veszélyes gyárat” a városukban.
“Nem kérnek a zajból, a robbanásveszélyes üzemből, az irdatlan forgalomból, a fullasztó levegőből, a debreceni ingatlanok, lakások horribilis értékvesztéséből, a gyár óriási karbonlábnyomából”
– összegezte a meghallgatásról levont következtetéseit az ellenzéki politikus.
Varga Zoltán szerint “a közmeghallgatás volt az a pillanat, amikor a Fidesz szervilis pártkatonáinak is dönteni kellett: tisztesség, vagy gazemberség. A debreceni polgárok jogos igénye, a tiszta levegő, iható víz, zöld környezet, élhető város, egészséges jövő, vagy Orbán őrült világa”. Hozzátette, a közmeghallgatáson kiderült, hogy a beruházás támogatásával a “Fidesz hallgatag helyi katonái (…) elárulták, cserbenhagyták Debrecent, így nemcsak politikailag, de emberileg is megbuktak”. Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere és a hétfő esti fórumon jelenlevő katasztrófavédelmi, környezetvédelmi, vízügyi és biztonsági szakértők egyértelművé tették: a tervezett beruházás minden tekintetben megfelel a hatósági előírásoknak,
“a CATL debreceni beruházása nem jelent sem egyéni, sem társadalmi kockázatot”.
Az ügyben a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal is tart majd közmeghallgatást január 20-án a leendő gyár környezethasználati engedélyezési eljárása keretében. Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára tavaly augusztus 12-én jelentette be, hogy Magyarország történetének eddigi legnagyobb beruházása valósul meg Debrecenben, ahol a kínai Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), a világ legnagyobb akkumulátorgyártója hozza létre második európai üzemét mintegy 3 000 milliárd forint értékben.