A Jobbik a Kúriához fordul a népszavazási kezdeményezésüket elutasító NVB-döntés miatt

A Jobbik a Kúriához fordul a népszavazási kezdeményezésüket elutasító NVB-döntés miatt

Magyar ZoltánMagyar Zoltán

A Jobbik a Kúriához fordul a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) csütörtöki döntése miatt, amelyben a testület elutasította a magyar termőföld tulajdonjogáról szóló népszavazási kezdeményezést.

Magyar Zoltán, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője pénteki sajtótájékoztatóján botrányosnak nevezte az NVB nem jogerős határozatát. Kijelentette, a Jobbik kezdeményezésével elérhető lett volna, hogy a kormány tárgyalásokat kezdjen az uniós csatlakozási szerződés felülvizsgálatáról annak érdekében, hogy a termőföld magyar kézben maradjon. Kiemelte, szó sincs arról, hogy a népszavazás a csatlakozási szerződés felrúgását eredményezte volna. A jobbikos politikus szerint az NVB a kormány nyomására döntött, de mérlegelnie kellett volna, mert a kezdeményezés megállja a helyét. Példaként Litvániát hozta fel, ahol közlése szerint ősszel ugyanezt a kérdést felteszik az ott élőknek. Milyen ország az, ahol nem lehet megkérdezni a népet arról, hogy a földjét saját kezében akarja-e tartani vagy át akarja-e játszani tőkeerős, külföldi spekulánsoknak? – kérdezte.

Magyar Zoltán álláspontja szerint a döntéssel egyértelművé vált, hogy azon magyar emberek számára, akik a magyar földet magyar kézben akarják tudni, egyetlen lehetőség maradt, a Jobbikra kell szavazni, hiszen az Országgyűlés az eddigi összetételben képtelen volt a magyar földet megvédeni, a népszavazást pedig megakadályozták. A kezdeményezést Vona Gábor pártelnök nyújtotta be hitelesítésre az NVB-nek, a kérdés így szól: “Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés olyan határozatot fogadjon el, amelyben felkéri a Kormányt uniós csatlakozási szerződésünk módosításának kezdeményezésére annak érdekében, hogy a magyar termőföld tulajdonjogát – a Magyar Állam, az önkormányzatok és az egyházak kivételével – csak belföldi magyar állampolgárok szerezhessék meg?”. A Nemzeti Választási Bizottság csütörtökön arra hivatkozva utasította el a kezdeményezést, hogy a kérdés tiltott tárgykört érint, nemzetközi szerződésbe ütközik.