Gál József, az LMP szóvivője hétfői, online is követhető sajtótájékoztatóján azt mondta, Lantos Csaba energiaügyi miniszterhez intézett írásbeli kérdésükben választ kértek arra, hogy vannak-e viták az Európai Bizottsággal az új szélenergia-szabályozásról, ha igen, mely pontokban, és mi a kormány és a mi a bizottság álláspontja; mikor engedélyezik végre a szélerőművek telepítését, és mikor nyújtják be társadalmi egyeztetésre az új szélenergia-szabályozást.
Az ellenzéki párt szóvivője szólt arról a kormányzati ígéretről, miszerint március 31-ével – az Európai Bizottság elvárása szerint – engedélyezik a szélerőművek telepítését és módosítják a szabályokat.
“Ez nem történt meg, még mindig az a szabály, hogy lakott településtől 12 kilométeres távolságban nem lehet szélerőművet telepíteni”
– mondta.
Rámutatott, Magyarország sűrű településszerkezete miatt szinte nincs ilyen hely hazánkban, ezért egy határozati javaslatot is benyújtottak a szélenergia újraszabályozása érdekében. Azt kezdeményezik, hogy a védőtávolságot 1 kilométerre csökkentsék.
Gál József megjegyezte, az Európai Bizottság a fenti határidővel a szélerőművek engedélyezéséhez kötötte azt, hogy a kormány hozzáférjen a helyreállítási alap vissza nem térítendő forrásaihoz, mintegy 5,8 milliárd euróhoz.
Úgy fogalmazott: mindannyian a bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy az olcsó, fosszilis energia korszaka lejárt, és csak egy azonnali zöld fordulat jelenthet biztonságos megoldást, melynek elengedhetetlen része és feltétele a szélerőművek telepítésének mihamarabbi engedélyezése. Kitért arra is, hogy egy nemzetközi kutatás szerint 2050-ben a magyarországi éves villamosenergia-fogyasztás 32 százalékát tudnák fedezni ebből a forrásból.
“Ezért az LMP évek óta szorgalmazza, hogy oldják fel a szélenergiát ellehetetlenítő, értelmetlen korlátozásokat”
– tette hozzá.