Megoldás a legszegényebbeknek

Megoldás a legszegényebbeknek

roma kislányÉrintetlenül hagyja a közoktatás a mélyszegénységben élő roma gyerekeket. Az intézményrendszerrel sokszor nehezebb az együttműködés, mint a családokkal.

A megállapítás L. Ritók Nórától származik, aki az Igazgyöngy Alapítvány képviselete a Kreater Társadalmi Innovációs Labor mélyszegénységben élőket és romákat segítő projektek bemutatására szervezett rendezvényén.

Az innovációs labor célja olyan projektek megvalósítása, amelyek egyszerre társadalmilag hasznosak és közben pénzügyileg is fenntarthatóak. Célja emellett a társadalmi innováció elősegítése és a gazdasági társaságok számára újító, közösséget segítő programok becsatornázása társadalmi felelősségvállalásuk keretében – mondta Venczel Sára, a Kreater projektvezetője. 

szegény gyerekek

Az Igazgyöngy Alapítvány művészeti iskolákat működtet a berettyóújfalui kistérségben, ahol olyan gyermekközpontú módszereket alkalmaznak, amelyek egyaránt alkalmasak roma és nem roma, hátrányos és nem hátrányos helyzetben élő gyerekek oktatására. De mint mondta, hiába áll mögöttük jó pedagógiai módszer, nem történik semmi ezzel a társadalmi réteggel, a közoktatás érintetlenül hagyja őket. Szerinte a gyerekek újratermelik a szegénységet, átveszik, amit a szüleiktől láttak. Bár az intézményrendszernek lenne feladata a különböző szolgáltatások biztosítása, mégis rengeteg a hiányosság – mondta L. Ritók Nóra, hozzátette, a hivatalos szervekkel sokszor nehezebb az együttműködés, mint a családokkal. Ők maguk gyakran a családsegítő szolgálatok munkáját végzik. A fő problémát azonban mégis a munkanélküliség jelenti, a gazdaságilag elmaradott térségben munkalehetőség nélkül nem tudnak kitörni.

L. Ritók Nóra kulcsfontosságúnak nevezte a bizalom kiépítését is, szerinte az oktatás önmagában nem elég, a családdal kapcsolatot tartani pedig elengedhetetlen. Azt kell megértetni a szülökkel, hogy a gyerek integrációját hátráltatja, ha nem tiszta.

A főként Borsodban és Baranyában működő Dr. Ámbédkar Iskolák a gimnáziumi oktatás lehetőségét ajánlják a roma gyerekeknek. Derdák Tibor, az iskola képviselője szerint ami Magyarországon “cigányproblémaként” megjelenik, az hasonló, mint ami Latin-Amerikában, Ázsiában, vagy Afrikában jelentkezik. Kapcsolatban állnak például az indiai “érinthetetlenek mozgalmával”, amely az olyan hátrányos helyzetű emberekkel foglalkozik, mint a Magyarországon, peremen, faluszélen élő romák.

A Budapest Esély Nonprofit Kft. olyan projektet működtet, melynek keretében érettségizett, vagy diplomával rendelkező roma fiatalokat juttatnak fővárosi önkormányzati, vagy annak háttérintézményeihez köthető gyakornoki munkahelyekhez – mondta Hargitai Dávid, a cég képviselője. Eddig harmincöt fiatal számára ajánlottak munkalehetőséget. Összesen nyolcvanöten jelentkeztek, ebből tizennégyen meg is maradtak az állásban.

A Habitat for Humanity és az Autonómia Alapítvány lakhatási programot indított az országban, főként Tolna, Baranya, Szabolcs és Borsod megyében. A projekt célja, hogy a szegény családokat bevonják egy olyan megtakarítási programba, amelynek során pénzügyi, lakásfenntartási képzésben részesülnek. A program végén annyi pénzt kapnak vissza nem térítendő támogatásként, amennyit megtakarítottak. Emellett kedvezményes hitelt is felvehetnek, így összesen háromszázezer forinthoz juthatnak, amelyet lakásfelújításra költhetnek – ismertette a Habitat for Humanity-t képviselő Sümeghy György.