Hollókő ófalu 2018-ban

Tanösvényt építenek a kalondai és a hollókői kenderáztatókhoz

Tanösvényt építenek a kalondai és a hollókői kenderáztatókhoz

Hollókő ÓfaluHollókő, ÓfaluA hagyományos mosást és a kendervászon készítését bemutató tanösvények kiépítésével fűzi szorosabbra testvér-települési kapcsolatát a világörökségi palóc falu, Hollókő és a felvidéki Kalonda. Közös, határon átnyúló pályázatuk olyan beruházásokat tesz lehetővé, amelyek mindkét falu környezetét javítják, és vonzóak lehetnek az ökoturisták számára. Ezt mondta Kalonda polgármestere.

Erdélyi Erzsébet hozzátette, Kalondán már az ünnep előtt elkezdődtek a munkálatok azzal, hogy az illegális hulladéklerakóként használt régi kenderáztatót kitakarították. Közölte, az Ipoly menti falu határában lévő vizenyős területen voltak a kenderültetvények és itt áztatták, tilolták a kendervászon alapanyagát, sőt mosni is ide jártak a faluból. A tavat az állatok itatására még a nyolcvanas években is használták, majd az állattartás csökkenésével a funkcióját vesztett kenderáztatót feltöltötték. A visszaállításra és az ökoturisztikai terveik megvalósítására Hollókővel közösen 131 ezer eurót nyert a település – tette hozzá a polgármester.

Papp Andrea, a határon átnyúló program menedzsere az MTI-nek elmondta, a Hollókő-Szécsény-Ipolytarnóc turisztikai tengely meghosszabbításában kínálnak a jövőben újabb látnivalót az ökoturisták számára a kenderáztatás folyamatának bemutatásával. A kenderáztató mellett egy színpadot és egy fedett színt is építenek, kiállítják a már elbontott vízimalom makettjét és ötven őshonos fát ültetnek a kenderáztató partjára. 

Péter Hunor, Kalonda testvértelepülése, Hollókő projektmenedzsere közölte, közös pályázatuk révén a világörökségi faluban is bemutatják a régi kenderáztatót és egy úgynevezett „mosóutat” nyitnak a patak mentén, a vár alatti régi „parasztfürdőt” pedig szalamandra-szaporodó hellyé alakítják át. Hangsúlyozta: mind a Kalondával szomszédos Ipolytarnóc világörökségi címre pályázó őslábnyomos területe, mind pedig Hollókő, a Bükki Nemzeti Park felügyelete alatt áll. A 2014. szeptemberére elkészülő közös ökoturisztikai fejlesztéseik így a nemzeti park kínálatát is gazdagítják.