Amerikai elismerés a Berzsenyi Dániel Gimnáziumnak

Amerikai elismerés a Berzsenyi Dániel Gimnáziumnak

Eleni Tsakopoulos Kounalakis hungaryEleni Tsakopoulos Kounalakis

Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet a toleranciát és az állampolgári aktivitást erősítő tevékenységéért Aktív állampolgárságért oklevéllel tüntette ki a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnáziumot szerdán.

A diplomata az eseményen elmondta, az iskola rendkívül elkötelezett az emberi jogok védelme és a tolerancia mellett. Több jeles és tehetséges ember tanult már itt, mások mellett Tom Lantos néhai amerikai képviselő is.

Felidézte, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tavalyi budapesti látogatásán méltatta Tom Lantos elkötelezettségét a szabadság mellett, és azt, hogy olyan értékeket hirdetett, amelyek a magyaroknak és az amerikaiaknak egyaránt fontosak. Tom Lantos egy “sötét korszakban” nőtt fel, de éppen ez ösztönözte arra, hogy megpróbálja élhetőbb hellyé tenni a világot, és harcoljon az emberi jogokért – mondta a nagykövet.

Hangsúlyozta, december az emberi jogok nemzetközi hónapja, ezért is jó, hogy az oklevelet ebben a hónapban éppen Tom Lantos egykori iskolája kapja. Az intézményben nagy hagyománya van a toleranciának és az emberi jogok védelmének. Azt mondta, amikor a magyarországi zsidóknak sárga csillagot kellett viselniük 1944-ben, az iskola levetette a csillagot a zsidó tanulók ruhájáról, amint beléptek az épületbe. Ezzel óriási bátorságról tett tanúbizonyságot, és az eset egyúttal arra is jó példa, hogy minden állampolgár kiállhat polgártársai jogaiért.

Kiemelte, a világon ismét előtérbe került a kisebbségi és emberi jogok biztosítása, és a többségnek mindig meg kell védenie a kisebbségek jogait, ez elengedhetetlen egy jól működő demokráciában.

A nagykövet üdvözölte, hogy néhány héttel ezelőtt különböző pártokhoz tartozó politikusok együtt tiltakoztak egy országgyűlési képviselő antiszemita megjegyzése ellen a Kossuth téren. Az, hogy az esettel kapcsolatban rengetegen emelték fel szavukat az intolerancia ellen, azt mutatja, hogy a civil társadalom működik, és ez rendkívül fontos az emberi jogok védelme szempontjából.

Megjegyezte, a Berzsenyi Dániel Gimnázium a toleranciát, a nyitottságot ösztönzi programjaival, és ezzel példaként szolgál más iskoláknak.

Beszéde után a nagykövetnek az iskola legrangosabb elismerését, a Berzsenyi-díjat adták át.
Az amerikai nagykövetség 2012-ben az aktív állampolgárság évét ünnepli, ezért oklevéllel ismeri el azoknak a civil szervezeteknek, vállalatoknak, intézményeknek és aktivistáknak a munkáját, akik, illetve amelyek tevékenyen járulnak hozzá közösségeik fejlesztéséhez. Idén díjat kapott például a Baptista Szeretetszolgálat, a gödöllői Regina Alapítvány, a Háttér Társaság a Melegekért, Az Élet Menete Magyarország, a Magyar Vöröskereszt, a Fiatal Vállalkozók Szövetsége és a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola.

Kapcsolódó cikkek