Kijáró nyugdíjkedvezmény mindenkinek

Kijáró nyugdíjkedvezmény mindenkinek

nagymama üldögél egy padon

Előbbi kategóriába tartoznak a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai, a bányászok, az egyes művészeti tevékenységet folytatók, az országgyűlési képviselők és a polgármesterek. Az általánosan érvényes kedvezmények közé tartozik például az, hogy a nők negyven év munka után nyugdíjba mehetnek. A magyar nyugdíjasok nagyjából tíz százaléka, úgy kettőszázhetvenöt-ezer ember kap juttatást kedvezményes szabályok alapján. Az Országos Nyugdíjfolyósító Főigazgatóság elmondta, hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai és a Magyar Honvédség hivatásos katonái részére járó speciális öregségi nyugdíj szabályai szerint a nyugdíjkorhatár előtt öt évvel annak állapítható meg szolgálati nyugdíj, aki legalább huszonöt év tényleges szolgálati viszonyban eltöltött idővel rendelkezik. A szolgálati nyugdíj összegét a szolgálati jogviszony megszűnését közvetlenül megelőző háromszázhatvanöt nap alatt elért kereset, jövedelem alapján kell kiszámítani.

Ettől kivételes esetekben eltérhetnek például, ha átszervezés miatt a katonának nem tudnak megfelelő beosztást biztosítani és az illetőnek huszonöt év hivatásos szolgálati ideje van, vagy ha egészségi okokból szolgálatra alkalmatlanná válik. Csak ekkor mehet el a hivatásos katona nyugdíjba teljes összegű ellátással huszonöt év után. Az ONYF adatai szerint a szolgálati nyugdíjban részesülők száma az elmúlt években kis mértékben ugyan, de folyamatosan nőtt, 2010-ben már több mint negyvenkét-ezer ember kapott ilyen ellátást.

nyugdíjas néni számolja a pénzét

A bányászokra vonatkozó speciális nyugellátási szabályok arra a fizikai és mentális megterhelésre, környezeti ártalomra figyelemmel alakultak ki, amely a bányászokat a munkájuk közben éri. Akik a munkájukat föld alatt végzik, életkortól függetlenül legalább huszonöt év szolgálati idő után vehetik igénybe a kedvezményes nyugdíjazást. A külszínfejtéses bányákban dolgozóknál harminc év szolgálati idő kell ehhez. Ilyen nyugdíjat tavaly nagyjából háromezren kaptak. Az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjra jogosultságáról kormányrendelet rendelkezik. A speciális szabályok azokra vonatkoznak, akik operánál, színháznál és más hivatásos együttesnél magánénekesek, magántáncosok, énekkari és tánckari tagok, színművészek, hivatásos zenekarnál tevékenységet folytató fúvószenészek vagy kivételes fizikai erőkifejtést, pszichés koncentrálást igénylő cirkuszi műfajokban tevékenykedő hivatásos artisták. Azok is ebbe a kategóriába sorolhatók, akik önálló művészeti tevékenységet folytató, felsőfokú szakirányú végzettséggel vagy a megfelelő énekesi szakképesítéssel vagy az Országos Filharmónia vagy az Országos Rendező Iroda által 1991. március 1-je előtt kiállított hivatásos előadóművészi működési engedéllyel rendelkeznek.

Ezen művészek életkortól függetlenül elmehetnek nyugdíjba, ha legalább huszonöt – a magánénekes, a magántáncos, valamint a fúvószenész esetében húsz éven át belföldön vagy külföldön művészeti tevékenységét főfoglalkozásszerűen folytattak, és legalább huszonöt évi szolgálati időt szereztek. 2010-ben ilyen nyugdíjat kevesebb mint nyolcszázan kaptak. Az országgyűlési képviselők és a polgármesterek is jogosultak kedvezményes öregségi nyugdíjra. Az az országgyűlési képviselő veheti igénybe ezt a lehetőséget, aki nem kerül be újra a parlamentbe, de rendelkezik legalább tizenöt év szolgálati idővel és a megbízatása megszűnését követő ötödik naptári év végéig az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betölti, vagyis a korhatár előtt öt évvel nyugdíjba vonulhat.

Öregségi nyugdíjba mehet a korhatár betöltése előtt hét évvel az a polgármester, aki három vagy ennél több választási ciklus, de legalább tizenegy év során tölti be ezt vagy az alpolgármesteri tisztséget. Tavaly százharminckilenc polgármester kapott ilyen nyugdíjat. A speciális nyugdíjazási kategóriába tartozik a korengedményes nyugdíjazás is, amely öt évvel korábbi nyugdíjazást tesz lehetővé. Ez egy olyan foglalkoztatáspolitikai célú nyugellátás, amelynek lényege, hogy a munkáltató arra az időszakra, amíg a munkavállaló jogosulttá válik a nyugdíjra, egy összegben befizeti a neki járó nyugdíj összegét a nyugdíjbiztosítási alapba. Ezt a lehetőséget csak az 1953 előtt születettek vehetik igénybe legalább harminchét év szolgálati idő megléte esetén, még az idén.