Két keréken üléseztek az EU-miniszterelnökei

Két keréken üléseztek az EU-miniszterelnökei

Üzletember a biciklin

A tárcavezetői menet az egyik margitszigeti hoteltől, a delegációk szállásától indult. Csaknem valamennyi miniszter részt vett a közös kerekezésen, és kíséretükből is sokan csatlakoztak. A több mint ötven fős csoportban civil szervezetek képviselői is ott voltak, például László János, a Magyar Kerékpárosklub elnöke. Többen a Stringbike nevű magyar találmánnyal, lánc nélküli biciklivel tekertek a tavaszi napsütésben. Volt egy rolleres is, a tárgyalásokon Magyarországot képviselő Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. A menetet Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter vezette, aki a délután kezdődő megbeszéléseket is irányítja majd a soros magyar elnökség nevében.

László jános, a magyar kerékpárosklub elnöke

László jános, a magyar kerékpárosklub elnöke

A miniszterek az Árpád-hídon és a pesti rakparton a Magyar Tudományos Akadémia székházához kerekeztek. A hét kilométeres távot alig több mint fél óra alatt tették meg. Az utat rendőrök biztosították. A huszonhetek miniszteri túrája nem okozott nagyobb fennakadást a főváros közlekedésében. A tárcavezetők a túra után részt vesznek az MTA-n a Vizeink jövője című konferencia záró ülésén, amelyen felszólal Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa is. Fazekas Sándor az MTA székházánál elmondta, hogy a közös akcióval is buzdítani szeretnének mindenkit az egészséges életmódra, a kerékpárral való munkába járásra.

A miniszterek a Duna-parton bicikliztek végig, a most kezdődő informális ülés is Európa vizeinek jövőjéről, az egészséges ivóvízről, vízvédelemről, vízgazdálkodásról, ár és belvízvédelemről szól. A jövőben az Európai Uniónak és a tagállamoknak, figyelembe véve a víz keretirányelvet, olyan intézkedéseket kell hoznia, amelyek a vízbázisok védelmét szolgálják. Ezenkívül komoly erdőtelepítésekre, a vízgazdálkodás újragondolására, további víztározók építésére van szükség. Magyarországnak jó néhány év lemaradását kell behoznia a víztározók építése terén, és fel kell gyorsítani a már zajló munkálatokat. A Tisza vidéken két tározó már elkészült, és további négy építése van folyamatban, illetve tervben. Magyarországon a vizek tíz-húsz százaléka mondható jó minőségűnek.